banner333

1 Haziran seçimlerine ilk yorum

Parti grubunda 1 Haziran seçimleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Erdoğan "AK Parti 13 merkezde oy oranını yüzde 2 yükseltmiştir" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, 1 Haziran seçimlerin Ak Parti'nin oy oranını yükselttiğini açıkladı. Muhalefete yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan "MHP kimliğini CHP'ye teslim etmiştir" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Dün sabah Afganistan’da bir bombalı saldırı neticesinde hayatını kaybeden üç vatandaşımıza Allah’tan rahmet niyaz ediyor, yakınlarımızın milletimizin başı sağ olsun diyorum. yaralanan vatandaşımıza da acil şifalar diliyorum. Gerek şirketlerimiz gerek çalışanlarımız askerlerimiz Afganistan’da sadece ama sadece barışı tesis etmek için orada bulunuyorlar. Yapılan saldırının ciddiyetle soruşturulmasının ve önlemlerinin alınmasının takipçisi olacağız.

"AK PARTİ 5 MERKEZDE SEÇİMİ KAZANDI"

Pazar günü yani 1 Haziran’da 14 yerleşim biriminde seçimler gerçekleştirildi. Bu 14 birimden 13’nde seçimler yenilendi. Bir tanesinde de ilk kez seçim yapıldı. Kuşkusuz bu 14 yerleşim birimi içerisinde önemli merkezler Ağrı ve Yalova illerimizdi. Ağrı’da daha önce BDP’nin kazandığı görülüyordu, seçimin yenilenmesi kararı alındı. Pazar günkü seçimde BDP adayı kazandı. Yalova’da ise bizim Ak Parti olarak itirazımız vardı. Tabi yapılan ittifak neticesinde Yalova’da da seçimi CHP adayı az bir farkla kazandı. 14 yerleşim birimi üzerinden bakıldığında 5 merkezde Ak Parti, CHP 3 merkezde, MHP 3, BDP 2, Saadet Partisi bir yerde kazandı.

"OY ORANI AK PARTİ'YE YETİŞEMİYOR"

Ak Parti yüzde 43,5 oy almıştı, 1 Haziran itibariyle de yüzde 45,5 oldu. Yani 30 Mart seçimlerine göre 13 yerleşim biriminde oy oranımız 2,5 puan artış gösterdi. CHP’nin oyu bir puan, BDP’nin 2,3 puan arttı. MHP’nin oyları 1,9 puan düştü. Oy oranlarındaki değişime baktığımızda, Yalova ve Ağrı’da AK Parti’ye karşı ittifakların yapıldığı net olarak görülüyor. Bunlara rağmen oy oranının AK Parti’ye yetişemediğini görüyoruz. 30 Mart’ta CHP ve MHP’nin toplam oy oranı yüzde 43 olmuştu, AK Parti’nin ise yüzde 45,5 olarak gerçekleşmişti. 30 Mart’ta bu 13 merkezde, CHP ve MHP’nin toplam oy oranı yüzde 33, AK Parti’nin yüzde 43’tü.

"MHP, CHP'YE TESLİM OLMUŞ DURUMDA"

Biz Ağrı ve Yalova’daki sonucu analiz ettik ediyoruz. Ancak bu mikro düzeydeki seçimin hem CHP hem MHP için çok önemli yeni dersler verdiğini ama her iki partinin de ibretlik dersler almasını özellikle tavsiye ederiz, bunu fark etmediklerini de görüyoruz. MHP bir kez daha varlığını siyasetini inkar etti. 1 Haziran seçimlerinde MHP’nin esamesi okunmadı. MHP 1 Haziran’da vazifesini benimsemiş halde kimliğini CHP’ye teslim etmiş oldu. CHP sadece Yalova üzerinden kendisi için başarı tablosu çıkartmaya çalışırken bugün de genel manzarayı görmekten kaçınıyor.

"AK PARTİ'NİN KARŞISINDA BDP'DEN BAŞKA PARTİ YOK"

Doğu’da BDP karşısında AK Parti’den başka parti var mı? Yok. AK Parti’nin karşısında da BDP’den başka parti yok. CHP siyaseti 780 bin kilometrekarede yapmıyor, MHP de yapmıyor. Kendileri için uygun vilayetler, uygun ilçeler aramak suretiyle siyaseti böyle sürdürmek istiyorlar. Bunun adı demokratik bir mücadeleyi ülkeye yaymak değildir, ya ben burada yapabilirim, başka yerde buna gücüm yetiyor, vaka budur.

Türkiye’nin her tarafında Ak Parti var. buna karşılık MHP ve CHP’nin toplam oyları bile AK Parti’ye yetişemiyor. 1 Haziran seçimleri cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir sonuç olacaksa, ortaya çıkan sonuç çatının bir kez daha uçtuğudur çöktüğüdür.

"CHP İÇİNDE SADECE BİR KANAT YOK"

Bakınız 30 Mart seçimleri de 1 Haziran seçimleri de MHP tabanında, etraflı şekilde bir değerlendirmeye tabii tutulmalı. MHP artık kendi varlığını kendi kimliğini inkar eden bir partiye dönüştürülmüştür. MHP’yi adeta bir vagon partiye dönüştürmüştür. 2012 halk oylamasında, terör örgütleriyle aynı safta yer almayı seçmiştir. 2011 seçimlerinde ağır bir hezimet daha yaşamıştır. MHP pensilvanya’nın kuklası haline getirilmiştir. Bu yapılanı MHP seçmenine  ben haksızlık olarak görüyorum. MHP seçmeni gönül verdikleri partinin kimlerin yedeği haline getirildiğini görmelidir diye düşünüyorum. MHP’ye gönül vermiş kardeşlerime hatırlatmak isterim, CHP içinde sadece bir kanat yok, Suriye’nin eli kanlı rejimine destek veren bir CHP var, mezhep farklılıklarını körüklemek için tahriki yapan CHP var. öbür tarafta kalkıp şöyle Suriye’nin batısına doğru gittikçe Türkmen kardeşlerimiz var. Bunların yanında yer alan Ak Parti iktidarı var, onların karşısında yer alan CHP anlayışı var. Ey MHP sen de mi yoksa Türkmen kardeşlerimin yanında yer alıyorsun?

Gezi olaylarında başı çeken polis asker katilinin sırtını sıvazlayan bir CHP var. Hakkari’de türk bayraklarını sallayamayan, Ankara’da bozkurt işareti yapan her türlü renge bürünebilen bir CHP var. Bir MHP’li nasıl olur da İstanbul’da duvarlara “Zülüm 1453’te başladı” diyen bir zihniyetin yanında yer alabilir? Ankara’da Türk bayrağını yakan bir zihniyetin yanında durabilir?

"GEZİ'NİN YIL DÖNÜMÜNDE YİNE CHP VARDI"

Gezi olaylarının yıl dönümünde yine CHP vardı, milletvekilleri vardı, ellerinden gelen her türlü oyunu oynadılar. CHP il ilçe başkanlıkları cumartesi günü, çeşitli illerde lojistik merkez görevi yaptılar. Gençleri sokağa çıkartmak için, sokakta polisle çatışmaya girmek için çağrı yaptılar. CHP ve o marjinal terör örgütlerinin çağrısına rağmen karanlık senaryo devreye sokulamadı. Polisimizin dik duruşu sayesinde geldikleri gibi gittiler. Bundan önceki gezi’de onlara destek veren sermaye vardı. Onlardan da destek gelmeyince şimdi çırılçıplak ortada kaldılar. İstanbul’un lüks kafelerinde isyan çağrısı yapanlar cumartesi günü avuçlarını yaladılar.

"CNN DALKAVUĞU BİR ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYOR"

 İstanbul'un lüks kafelerinde telefonlarla isyan çağrısı yapanlar cumartesi günü avuçlarını yaladılar.  Provokasyon yapan uluslararası medya kuruluşları avcunu yaladı. CNN'in dalkavuğu bir şeyler yapmaya çalışıyor. CNN international geçen yıl 8 saat aralıksız yayın yaptı. Şimdi de suç üstü yakalandı. Bunlar görevli görevli.. Bunlar adeta ajan görevi icra ediyor. Günlerdir isyan çağrısı yapan bir takım yazarlar da avcunu yaladı. Günler öncesinden iftira kareleri hazırlayan figüranlar da avcunu yaladı. Pensilvanya'da Türkiye'de kaos çıkması için avuçlarını ovuşturanlar twitter'daki maskeli korkaklarını kaos için görevlendirenler de avuçlarını  yaladı. Gezi olaylarının yıldönümünde sokakları hareketlendirmek için nefret dilini faşizmin ve İslamofobinin dilini kullananlar aynı şekilde avcunu yaladı.

"BEYEFENDİLER RAHATSIZ OLMUŞ"

Biz bunları konuşunca bu başbakan çok gerilimci, sokakta polisimi yakacak, bir tanesi hayati tehlike içinde, bunu konuşmayacağız, ama farklı bir şey olduğu zaman polis şamar oğlanı öldür vur yarala, her yol meşru. Polisin savunma hakkı bile yok. Böyle bir şey olabilir mi? Geçenlerde bu ne sabırdır dedim diye beyefendiler rahatsız olmuş. Niye rahatsız oluyorsun? Sen git de bunu Amerika'da Avrupa'da yap İngiltere İspanya Almanya'da yap bakalım. Aslında sizlere Avrupa'nın değişik yerlerinden şurada şöyle bir çekimleri göstermek istiyorum. Bunları bir göreceksiniz. Nerede ne nasıl yapılıyor görmek lazım. Sürekli olarak bizim güvenlik güçlerimizi bu işlerde tahrik unsuru olarak hedef haline getirenler dünyada neyin nasıl yapıldığını görmeleri lazım. Milletin de bunu iyi görmesi lazım.
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327