10 Ayda 44 Yaban Hayvanı Tedavi Edilip Doğaya Bırakıldı

Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından 10 ay içerisinde doğal ortamlarında hastalanan, yaralanan ve yorgun düşen 44 yaban hayvanı tedavisi yapılarak tekrar doğal ortamlarına bırakıldı.Konuyla ilgili olarak Doğa...

10 Ayda 44 Yaban Hayvanı Tedavi Edilip Doğaya Bırakıldı
Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından 10 ay içerisinde doğal ortamlarında hastalanan, yaralanan ve yorgun düşen 44 yaban hayvanı tedavisi yapılarak tekrar doğal ortamlarına bırakıldı.
Konuyla ilgili olarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “21.yüzyılda küreselleşme ve sanayileşme sonucu insan müdahalesi ile karşı karşıya kalan yaban hayatı, habitatlarının olumsuz yönde değişmesi nedeniyle av ve yabanıl hayatın en önemli unsuru olan yaban hayvanlarının neslinin korunmasında olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu koşullarda yaban hayvanlarına tanınan yaşam hakkı da giderek azalmaktadır. Yaban hayatı habitatlarının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda ülkemizin farklı bölgelerinde yapılan koruma ve kontrol çalışmalarımızın yanında yaban hayatı habitatlarına zarar vermeden gerek doğal ortamlarında hastalanan veya yaralanan gerekse göç esnasında hastalanan, yaralanan ve yorgun düşen yaban hayvanlarının tedavi ve rehabilitasyonları yapılarak tekrar doğaya kazandırma çalışmalarımız da devam etmektedir. Özellikle Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle, Bakanlıkça belirlenen ve Merkez Av Komisyon kararları ile korunması öngörülen nesli tehlikede, tükenme sürecinde, tehdit altında olan veya benzeri kategorilerde yer alan türler ile koruma altına alınan yaban hayvanları listesi oluşturulmuştur. Sürdürülebilir bir av ve yaban hayatının sağlanması için bu listelerde bulunan yaban hayvanları ile diğer av hayvanlarından çeşitli nedenlerle hastalanan, yaralanan veya yorgun düşen hayvanların tedavilerinin ve rehabilitasyonlarının yapılarak doğaya tekrar geri kazandırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdürlüğü Karaman Şube Müdürlüğümüzce 2013 yılında hastalanan, yaralanan veya göç esnasında yorgun düşen yaban hayvanlarının tedavilerini ve rehabilitasyonlarını yapacak, konusunda uzman bir veteriner hekim için Karaman Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cahit Cenk ile görüşülmüş her türlü desteği vereceğini söylemesi üzerine yaban hayvanlarının tedavileri ve rehabilitasyonlarının yapılması konusunda işbirliği yapılmaya başlanmıştır. 2013 yılı Ekim ayında yapılan işbirliği neticesinde Karaman sınırları içerisinde tüfek ile vurulan, elektrik tellerine çarpan ve göç yollarında yorgun düşen Kızıl Şahin, Kartal, Yabani tavşan, Kaplumbağa, Yalıçapkını, Leylek, Flamingo, Pelikan, Baykuş, Atmaca, Kumru, Porsuk, Saksağan, Ebabil, Puhu ve Arıkuşu gibi 44 adet yaban hayvanı tedavi edilerek doğal ortamlarına bırakılmıştır. Karaman Şube Müdürlüğümüzce yaralı olan yaban hayvanlarını tedavi ve rehabilitasyonu için gerekli çalışmaları yapmaya devam edecektir” denildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327