101 Tahıl Çeşidinin Ekimi Yapıldı

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Ziraat Fakültesi’nce yürütülen araştırma ve uygulama sahasında, bölgede yetişen tahıl çeşitlerini artırmak ve bölgedeki çiftçiyi bilinçlendirmek amacıyla 101 çeşit tahılın ekimi yapıldı.Ziraat Fakültesi...

101 Tahıl Çeşidinin Ekimi Yapıldı
Siirt Üniversitesi (SİÜ) Ziraat Fakültesi’nce yürütülen araştırma ve uygulama sahasında, bölgede yetişen tahıl çeşitlerini artırmak ve bölgedeki çiftçiyi bilinçlendirmek amacıyla 101 çeşit tahılın ekimi yapıldı.
Ziraat Fakültesi tarafından yürütülen araştırma ve uygulama sahasında ekim yapan Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Çığ, serin iklim tahıllarının dünyada, Türkiye’de ve Siirt’te en fazla yetiştirilen ürün gurubunu oluşturduğunu, aynı zamanda stratejik bir ürün olma özelliğini taşıdığını söyledi. Dünya buğday verim rekorunun bir ton 560 kilogram civarında olduğu göz önüne alındığında 2013 istatistiklerine göre Siirt’te buğday verim ortalamasının dönüm başına 260 kilogram olarak gerçekleştiğini dile getiren Çığ, “Ortaya çıkan bu tablo bizi, bu alan üzerine yoğunlaşmaya itmiştir. Bölgede yetiştiriciliği yapılan ürünlerde verimi sınırlayan başlıca iki faktör var. Fakültemiz bünyesinde yürütülen bu çalışmadaki amacımız Siirt ili ekolojik koşullarında en uygun ekmeklik buğday, makarnalık buğday ve arpa çeşitlerini belirleyerek çiftçimize kazandırmaktır. Yürüttüğümüz çalışmada, ülkemizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan 40 ekmeklik buğday, 15 makarnalık buğday, 10 yemlik arpa, 18 maltlık arpa, 7 tritikale, 3 yulaf ve 1 çavdar çeşidini yetiştirerek çiftçilerimize tanıtmayı hedeflemekteyiz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327