180 Selçuklu Eseri Fotoğraf Sergisinde Buluşacak

Sivaslılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı, Selçuklularla ilgili fotoğraf sergisi açacak.Sergide Selçuklulara ait 180 önemli eserin fotoğraflarına yer verilecek. Etkinlik 17 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Üsküdar Bağlarbaşı Kongre...

180 Selçuklu Eseri Fotoğraf Sergisinde Buluşacak
Sivaslılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı, Selçuklularla ilgili fotoğraf sergisi açacak.
Sergide Selçuklulara ait 180 önemli eserin fotoğraflarına yer verilecek. Etkinlik 17 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.
Sivaslılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’ndan konuya dair yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Selçuklular denildiğinde insanlık tarihinin yeniden yazılması söz konusudur. Selçuklu ismiyle hareket eden Türk boylarının ve beylerinin sadece Anadolu’yu yurt tutmalarının değil, daha sonra üç kıtaya yayılan Osmanlı Devleti’nin temellerini attığı bir gerçektir. Selçuklular, olağanüstü birikimleriyle sadece saf Müslümanlığın, mütevazı kahramanlığın destanını değil; şehirler kurmanın, imar etmenin de emsalsiz örneğini vermişlerdir. Bütün sanatların kesiştiği yer mimari, mimarinin zirvesi ise şehir kurmak, var olan şehirlere kişilik kazandırmaktır. Çünkü şehir, bir kolektif sanatkarlığın ürünüdür. Selçuklular, her yönüyle sanatkardırlar. Devlet kurmayı sanat haline getirmişlerdir, özgün şehirler kurmayı, o şehirlerde beraber yaşama ahlakını merkeze yerleştirmişlerdir. Anadolu’daki silinmez izlerini hatırlatmak amacıyla düzenlediğimiz sergi, 17 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında Selçukluların nadide eserlerinin fotoğraflarından 180 adet sergilenecektir."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327