262 liralık faturada 72 liralık tasarruf yapın

Evdeki elektrikli cihazları kullanırken uzmanların önerilerini dikkate alarak elektrik faturasında yüzde 30’lara varan oranda tasarruf etmek mümkün.

262 liralık faturada 72 liralık tasarruf yapın

CK Enerji Boğaziçi Elektrik, ‘Enerji Okuryazarlığı’ projesi ile tüketicilere evlerinde uygulayabilecekleri basit yöntemler ile tasarruf yapmanın ipuçlarını verdi. Bu çerçevede Enerji Tasarruf Haftası’nda da tüketicilere tasarruf önerileri sunan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak elektrik faturalarında yaklaşık yüzde 30’a varan düşüşün mümkün olacağına dikkat çekiyor.

CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in 2019 Ocak ayı elektrik tarifesini baz alarak hazırladığı tabloya göre aylık tüketimi 487.4 kWh olan bir aile, çok kolay uygulanabilecek adımlar atarak 262 liralık elektrik faturasını 190 liraya düşürebiliyor. Ayda 72 liraya varan bir tasarruf için yapılması gerekenler ise oldukça kolay.

LED AMPUL TAKARSANIZ...

Örneğin günde 5 saatlik kullanımla ayda 36 lira harcayan klasik ampulleri LED ampul ile değiştirerek sağlanacak tasarruf 23 lirayı buluyor. Yine bulaşık makinesini tam kapasite doldurarak ayda 6 lira, ütüyü işlem bitmeden 5 dakika önce prizden çekip tabanındaki ısıyı kullanarak ayda 4 lira, buzdolabını güneş olmayan noktada, duvara en az 10 cm uzaklıkta koyarak ayda 8 lira tasarruf etmek mümkün.

UYGULAMA GELİŞTİRİLDİ

Ulusal Enerji Verimliliği Planı ile 2033 yılına kadar 30,2 milyar dolarlık bir tasarruf hedeflendiğini anımsatan CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, “Sadece ülkemiz değil; dünya için, gelecek nesillerimiz için enerjimizi tasarruflu kullanmalıyız. Tabii burada hepimize görev düşüyor. Biz de neler yapabiliriz diye düşündük. Arkadaşlarımız, her evde bulunan elektrikli aletlerin günde, ayda kaç saat ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamaya yarayan bir uygulama geliştirdi. Ardından da bu aletleri doğru kullanarak kaç TL tasarruf edilebileceğinin hesabını ortaya koydu. Amacımız vatandaşlarımızın aile bütçelerine destek olmak, enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji okuryazarlığı çerçevesinde www.ckbogazici.com.tr internet sitesinde ‘tüketim hesaplama’ uygulaması bulunan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, bu sayede elektrikli ev aletlerinin ortalama kullanımına göre aylık tüketim bedelinin tek tuşla hesaplanmasını da sağlıyor. Söz konusu uygulamayla tüketiciler, evde en çok kullandıkları elektrikli aletlerin günde, ayda, yılda kaç TL elektrik harcadığını net olarak görebiliyor.

(Milliyet)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327