3 boyutlu platform müzenin gözdesi

Osmangazi Belediyesi'nin en önemli projelerinden biri olan 'Panoroma Bursa 1326 Tarih Müzesi'nde en çok ilgi çeken ürün 3 boyutlu platform oldu.

3 boyutlu platform müzenin gözdesi
Osmangazi Belediyesi’nin en önemli projelerinden biri olan Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesinin panoramik resmi ana hatlarıyla ortaya çıktı. Müzenin 3 boyutlu platform maketini inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi, ziyarete gelen vatandaşları yüzyıllar öncesine götürerek, Bursa’nın fethini aslına uygun bir şekilde aktaracak” dedi.

Bursa’nın fethi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu yansıtacak olan Panorama Bursa 1326 Müzesi çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Müzenin en önemli bölümü olan 3 boyutlu platform ile üç boyutlu resmin ana hatları belirlendi. Müzenin, Bursa’nın fethi ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu en gerçekçi şekilde ziyaretçilere aktarabilmesi için panoramik resimdeki detay çalışmaları sürüyor. Başlangıç noktası Saltanat Kapı olarak belirlenen panoramik resimde Osmanlı’nın köklü tarihini ifade edecek Ulu Çınar, Cilimboz Deresi, Pınarbaşı Suyu, Gökdere gibi yerler ve günlük hayatı temsil eden Türkmen kadınları, insan figürleri, koyun sürüleri ile çoban köpekleri gibi ayrıntılar da yer alacak. Dünyanın en büyük ikinci tam panoramik müzesi olacak olan “Panorama Bursa 1326”, bütün detaylarıyla ziyaretçilere tarih içinde 3 boyutlu bir yolculuk yapma imkanı sunacak.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, müzenin üç boyutlu görsel çalışmalarının son durumu hakkında Panoramik Sanat Yapım Müzecilik A.Ş.’nin atölyesinde incelemelerde bulundu. Başkan Yardımcısı İsmail Selimoğlu, Osmangazi Belediyesi Plan Proje Müdürü Sezai Özokutanoğlu, Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Şinasi İşler ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim ile birlikte, müzenin 1/10 maketini inceleyen Başkan Dündar, ana hatları belirlenen müzenin 3 boyutlu platform ve üç boyutlu resminin detaylandırılması konusunda çalışma ekibiyle fikir alışverişinde bulundu.

O DÖNEME AİT MİMARİ ESERLER YER ALACAK

Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi’nin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Başkan Dündar, “Bursa’nın fethini anlatacak olan panoramik müze, 40 metre çaplı dairevi bir yapıda olup, tavanı elipsoit kubbe formunda olacak. Bu yapının alt platformuna, yan duvarlarına ve tavanına 360 derecelik panoramik resim ve onu tamamlayan üç boyutlu çalışma yapılacak. Seyirci platformuyla yan duvarlar arasındaki 3 boyutlu platforma perspektife uygun olarak değişik boyutlarda o döneme ait mimari ve sanat eserleri yer alacak” dedi.

ZİYARETÇİLER YÜZYILLAR ÖNCESİNE GİDECEK

Dünyadaki diğer panoramik müzelerin aksine, Panorama Bursa 1326 Tarih Müzesi’nin kubbeli olarak tam panoramik şekilde inşa edileceğini kaydeden Başkan Dündar, şunları söyledi:

“Kubbe içerisine yapılacak olan 3 boyutlu resim, ziyaretçilere uçsuz bucaksız bir gök kubbe altında olduğu hissini verecek. 3 boyutlu platformun bitiminde yükselecek olan kubbedeki resim ile müze ziyaretçilerini içine alarak yüzyıllar öncesine götürecek.”

Panorama Bursa 1326” Tarih Müzesi ile hedeflerinin tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmak olduğunu belirten Başkan Dündar, “Müze, şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilerimize, Osmanlı’nın kurulduğu yerde, tarihe yolculuk imkanı sunacak. Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun, beylikten cihan devletine doğru giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından birisi olan Bursa’nın fethini anlataca. Panorama Bursa 1326, gerek mimarisi, gerekse konusu ile gelişen turizm potansiyelimize de önemli katkı sağlayacak” dedi.
Başkan Dündar, makette yaptığı incelemenin ardından Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni gezdi.Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327