3 yaşındaki Ezidi çölün ortasında kaldı

Haftalardır IŞİD tarafından katliama maruz kalan Ezdilerin dramı yürek burkuyor. Ezidi bir aile IŞİD'den kaçabilmek için engelli olan 3 yaşındaki çocuklarını çölde ölüme terk etmek zorunda kaldı.

3 yaşındaki Ezidi çölün ortasında kaldı
Ezidi bir anne, IŞİD’den kaçarken diğer çocuklarını kurtarmak için engelli çocuğunu kaderine terk etmek zorunda kaldı. Irak’ta IŞİD milislerinden kaçan Ezidi bir ailenin engelli çocuğunu çölün ortasında kaderine terk etmek zorunda kaldığı ortaya çıktı.

Peşmergeler tarafından Sincar kasabası dışında sırtüstü bulunan 3 yaşlarındaki çocuğun bir tarafının tamamen felç olduğu ve 50 derece kavurucu güneş altında en az 24 saat geçirdiği tahmin ediliyor.

Kuzey Irak’ta bir hastaneye kaldırılan çocuğun hayati tehlikesi bulunmuyor.

Ancak doktorlar, felç nedeniyle gözlerini güneşte kaçıramayan engelli çocuğun, gözlerinin güneşten kuruduğu, kalıcı görme kaybı yaşayabileceğini açıkladı.

Çocuğun IŞİD saldırısı sırasında panik yaşayan bir annenin diğer çocuklarını kurtarmak için geride bırakıldığı tahmin ediliyor. IŞİD’in 1500 kadar Ezidi kadını kaçırdığı ve kendileri ile evlenmeye zorladığı ileri sürülüyor.

BM harekete geçti

Birleşmiş Milletler, Kuzey Irak’ta yerinden edilen 1.5 milyon insana yönelik büyük bir yardım başlatacağını açıkladı. Yardımlar havayoluyla Erbil’e çadırlara taşınacak.

BM İnsan Hakları Konseyi Sözcüsü Adrian Edwards, “Bu uzun süredir gördüğüm en kapsamlı yardım” dedi.

Ezidi şövalye savaşa gidiyor

IŞİD’in, Musul’dan sonra ele geçirip katliamlar yaptığı Sincar İlçesi’nden kaçtıktan sonra ailelerini Kuzey Irak’ta Kürt bölgesine, Suriye’de de Kürtlerin yaşadığı Rojava’ya bırakan yaklaşık 1400 Ezidi, silahlanıp IŞİD’e karşı savaşmaya başladı. Ezidilerden bazılarının savaşa eşek üstünde gittiği dikkat çekti.

IŞİD: ABD’lileri kendi kanında boğacağız

ABD ve Kürt güçlerinin saldırılarında mevzi kaybetmeye başlayan IŞİD dün yeni bir video yayınlayıp ABD’yi tehdit etti.

Videoda hedeflerini nasıl vurduğunu gösteren IŞİD, “Bizi terörist ilan eden ABD’yi biz de kendi kanlarında boğacağız” diyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327