38 Yıllık Yüzer Petrol Platformu İzmir’de Sökülecek

2008 yılında petrol ve doğal gaz aramak üzere Türkiye Petrol Arama Ortaklığı (TPAO) tarafından kiralanan ve Ege Denizi ile Karadeniz Bölgesi’nde uzun bir süre sondaj çalışmaları yapan ’Atwood Southern Cross’ adlı yüzer petrol arama...

38 Yıllık Yüzer Petrol Platformu İzmir’de Sökülecek
2008 yılında petrol ve doğal gaz aramak üzere Türkiye Petrol Arama Ortaklığı (TPAO) tarafından kiralanan ve Ege Denizi ile Karadeniz Bölgesi’nde uzun bir süre sondaj çalışmaları yapan ’Atwood Southern Cross’ adlı yüzer petrol arama sondaj platformu, 38 yıllık ömrünü Aliağa’da noktaladı.
Avustralya’nın ’Atwood Oceanics’ firmasına ait ’Atwood Southern Cross’ adlı yüzer petrol arama sondaj platformunun Malta’dan römorkörler yedeğinde başlayan yolculuğu Aliağa’da sona erdi. Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri’nde faaliyet gösteren Sök Denizcilik firması tarafından Malta Adası’ndan sökülmek üzere Türkiye’ye getirilen 80 metre uzunluğundaki 40 metre yüksekliğinde, 12 bin grostonluk ’Atwood Southern Cross’ adlı yüzer petrol arama sondaj platformu Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri’nde karaya vurduruldu.
ÜÇ AYDA SÖKÜLMESİ PLANLANIYOR
Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Atık Yönetim Merkezi Sorumlusu Ersin Çeviker, platformun yetkili kurumlar tarafından yapılacak olan çevre, iş sağlığı ve güvenliği noktasındaki yasal kontrollerinin ardından sökümüne başlanacağını söyledi. Yaklaşık üç aylık bir süreçte sökülmesi planlanan sondaj platformundan 10 bin ton çelik elde edileceğini belirten Çeviker, “Sök Denizcilik firmamız tarafından Avustralya’nın bir firmasından satın alınan, ‘Outfit Southern Cross’ isimli bu dev platformun Malta’dan başlayan yolculuğu tesislerimizde son buldu. Gerekli çevre, işçi, sağlığı ve diğer yasal kontroller yapıldıktan sonra dev platformun sökümüne başlanacak. Bu sökümün yaklaşık üç ay sürmesini bekliyoruz. Bu platform aşağı yukarı 80 metre uzunluğunda ve 40 metre yüksekliğindedir. 12 bin groston ağırlığında olan platformun çelik ağırlığı ise 10 bin tona yakındır. Yani bu dev platformun sökümüyle birlikte 10 bin ton çelik sektörümüze ham madde olarak aktarılacak” dedi.
TÜRKİYE’DE DE KULLANILDI
Platformun 2008 yılında Türkiye Petrol Arama Ortaklığı tarafından Türkiye’de kullanıldığını hatırlatan Çeviker, “Bu platform ülkemizde de kullanıldı. Geçici bir süre için kiralanmıştı. Özellikle Gökçeada bölgesinde doğal gaz ve diğer petrol çalışmalarına da katılmıştı. Türkiye’de geri dönüşüm faaliyetlerinin çevre ve ilçe sağlığına daha uygun yapılması nedeniyle platformun ülkemizde sökülmesi bizi hem sevindiriyor, hem de gururlandırıyor” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327