49 rehineyle ilgili son durum

Irak Kriz Masası'ndan yapılan açıklamada Musul, Kerkük ve Bağdat'ta bulunan vatandaşların, mümkün olan en kısa sürede bölgeden ayrılması istendi.

49 rehineyle ilgili son durum

 Dışişleri Bakanlığı’nda oluşturulan Irak Kriz Masası, 13 Haziran tarihli güvenlik duyurusunun geçerliliğini koruduğunu bildirdi. Buna göre, Musul, Kerkük, Selahaddin, Diyala, Anbar ve Bağdat’ta bulunan vatandaşların, mümkün olan en kısa sürede bölgeden ayrılması istendi. Ayrıca, söz konusu bölgelere seyahat edilmesinden de kaçınılması kuvvetle tavsiye edildi.

"ŞİDDET OLAYLARI MEZHEP ÇATIŞMASINA DÖNÜŞME RİSKİ TAŞIMAKTADIR"

Açıklamada, şöyle denildi: "Irak’ın büyük bölümünü etkileyen şiddet olayları devam etmekte; IŞİD ile Irak Silahlı Kuvvetleri arasındaki çatışmalar sürmektedir. Güvenlik alanında düzelme bulunmamaktadır. IŞİD’in dün gece saatlerinde Musul’un Türkmen yoğun Telafer ilçesine saldırılarını arttırdığı ve bilahare ilçeyi ele geçirdiği öğrenilmiştir. Ülkedeki şiddet olayları geniş çaplı bir mezhep çatışmasına dönüşme riski taşımaktadır.

TÜRK VATANDAŞLARINA UYARI

Bulunduğumuz aşamada 13 Haziran tarihli güvenlik duyurumuzdaki unsurlar geçerliliğini korumaktadır. Bu çerçevede, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat’ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve sözkonusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir.

THY, Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye ve Erbil Havalimanları’ndan tarifeli uçuşlarını sürdürmektedir. Irak’tan ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın Kriz Merkezi’nin yanısıra Bağdat Büyükelçiliğimiz, Basra Başkonsolosluğumuz ve Erbil Başkonsolosluğumuzdan da yönlendirme alması ve uçuşlarla ilgili olarak THY’yle temasta kalması yerinde olacaktır.

KONSOLOSLUK ÇALIŞANLARI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Irak’ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve Musul’un Geyara ilçesinde tutulan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir.

KRİZ MERKEZİ TÜM SORULARI CEVAPLIYOR

Bakanlığımızda faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumlarımızın personelinin de hizmet verdiği Kriz Merkezi, Irak’taki durum ve bu ülkedeki vatandaşlarımız hakkında Bakanlığımıza iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırmaktadır. Konsolosluk Çağrı Merkezlerimize yapılan başvurular da eşzamanlı olarak Kriz Merkezi’ne yönlendirilmektedir."

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327