5 Aralık Dünya Toprak Günü

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 5 Aralık Dünya Toprak Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, tarımın başkenti Antalya’nın son 10 yılda 267 bin dekar tarım arazisini betona kurban verdiği belirtti.Açıklamasında...

5 Aralık Dünya Toprak Günü
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 5 Aralık Dünya Toprak Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, tarımın başkenti Antalya’nın son 10 yılda 267 bin dekar tarım arazisini betona kurban verdiği belirtti.
Açıklamasında "Bir tohum atarsın, filizlenir ve senin için ekmek olur, aş olur, üzüntülerini ve sevinçlerini paylaştığın çiçek, sırtını yasladığın ağaç olur, dostlarınla sıcak bir akşamda muhabbeti paylaştığın çay olur" ifadelerini kullanan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, tohumu atacak toprak olmazsa ne ağaç, ne yeşil, ne ekmek, ne aş, ne paylaşım olacağını belirtti.
Çandır yaptığı yazılı açıklamada, yüzölçümü 78,36 milyon hektar olan Türkiye’nin, 23.8 milyon hektar işlenen tarım arazisi bulunduğunu, toplam karasal alanının yüzde 30’unun tarım arazisi, toplam karasal alanın ise sadece yüzde 6’sının birinci sınıf tarım arazisi konumunda olduğuna dikkat çekti.Türkiye’nin toprak bakımından fakir bir ülke olduğunu ifade eden Çandır açıklamasında şunları kaydetti:
"Resmi rakamlara göre Türkiye son 10 yılda Türkiye 27 milyon 825 bin 64 dekar tarım arazisini, imara, inşaata kurban etti. Tarımın başkenti Antalya ise yine aynı dönemde 267 bin dekar tarım arazisini betona kurban verdi. Her geçen gün erozyon, çölleşme, toprak kirlenmesi, tuzlanma, toprak içindeki organik madde ve mikroorganizma varlığının azalması, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı, aşırı ve bilinçsiz sulama ve gübreleme işlemleri, uygun miktarda kullanılmayan pestisitler, ağır ve sürekli toprak işlemeleri ve aşırı hayvan otlatma gibi tarımsal uygulamalar, taş ve maden ocakları, betonlaşma ciddi toprak kaybına neden oluyor. 5 Aralık ’Dünya Toprak Günü hepimize yüzümüzü toprağa dönmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Toprağın bereketini kaçırmayalım, toprak yoksa can da yok."
Dünyadaki toprak varlığımızın yüzde 25’inin çölleşme tehdidi altında iken bir milyar insanın gıdaya ulaşamadığı için açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ve bu rakamların toprağa neden sahip çıkılması gerektiğinin en iyi göstergesi olduğunu bildiren Çandır açıklamasında, "Bu arada Birleşmiş Milletler, 2015 yılını Uluslararası Toprak Yılı ilan ederek konunun önemine dikkat çekmiştir.Farkındalık oluşturma ve bilinç düzeyinin arttırılmasının sağlanması için toprağın gündeme alınmasını önemsiyoruz ve konunun muhatapları başta olmak üzere, hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız, bu bir görev değil, geleceğimiz için sorumluluktur" sözlerine yer verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327