5 Bin Pkk’lı Tutuklu Açlık Grevine Başladı

Türkiye genelindeki cezaevlerinde tutuklu bulunan 5 bin PKK’lı, Kobani’de yaşananlara dikkat çekmek ve Türkiye’nin insani yardım koridorunun açması için açlık grevine başladı.IŞİD’in Kobani’ye saldırmasıyla birçok Türkiye’nin...

5 Bin Pkk’lı Tutuklu Açlık Grevine Başladı
Türkiye genelindeki cezaevlerinde tutuklu bulunan 5 bin PKK’lı, Kobani’de yaşananlara dikkat çekmek ve Türkiye’nin insani yardım koridorunun açması için açlık grevine başladı.
IŞİD’in Kobani’ye saldırmasıyla birçok Türkiye’nin bir çok ilinde protesto eylemleri düzenlendi. Türkiye genelindeki cezaevlerinde bulunan 5 bin PKK’lı da Kobani’de yaşananlara dikkat çekmek ve yardım koridorunun açılması için dün itibariyle dönüşümlü ve süresiz açlık grevine başladı. Açlık grevinin başlamasıyla Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Diyarbakır Şubesi üyeleri D Tipi Cezaevi önünde bir araya gelerek açlık grevine destek verdiklerini duyurmak üzere basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasın okuyan Tuhad-Der Diyarbakır Şube Başkanı Cahit Demirkıran, Kobani’de IŞİD ile YPG güçleri arasında yaşanan çatışmanın 32. gününe girdiğini ifade ederek, Kobani’nin, Ortadoğu’nun aydınlık yüzü olduğunu söyledi. Kobani’ye yaklaşımın Kürtlere yapılacak bir yaklaşım olacağını aktaran Demirkıran, bölgede yaşanan gelişmeler doğrultusunda 5 bin PKK’lı tutuklunun açlık grevi başlattığını kaydetti. Demirkıran, "Türkiye cezaevlerinde bulunan yaklaşık 5 bin PKK’lı ve PAJK’lı tutsaklar 15 Ekim’den başlayan açlık grevine girmiş bulunmaktalar. Hükümetin Rojava üzerindeki politikalardan vazgeçmesi ve Kobani’ye yardım koridorunun açılması için PKK’lıların başlattığı açlık grevini biz tutuklu ve hükümlü aileler olarak destekliyor, tutukluların talepleri bizim de talebimiz olduğunu belirtmek istiyoruz" dedi.
Yapılan açıklamanın ardından grup sessizce dağıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327