58 Stk’dan İş-kur Çalişanlarina Destek

Kur çalışanına, 58 sivil toplum kuruluşu (STK) ve oda temsilcisi destek verdi.Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Fekiyi Teyran Parkı önünde bir araya gelen STK ve oda temsilcisi adına KESK Van Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü A. Latif Tül...

58 Stk’dan İş-kur Çalişanlarina Destek
Kur çalışanına, 58 sivil toplum kuruluşu (STK) ve oda temsilcisi destek verdi.
Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Fekiyi Teyran Parkı önünde bir araya gelen STK ve oda temsilcisi adına KESK Van Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü A. Latif Tül bir açıklama yaptı. 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardından Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında İş-Kur bünyesinde çeşitli kurumlarda işe alınan 7 bin 286 işçinin görevine yaklaşık 4 ay önce son verildiğini belirten Tül, “Depremden sonra AK Parti iktidarının politikaları sonucu, ekonomisi çökme noktasına getirilen kentte, yoksulluğun ve işsizliğin insan yaşamını esir aldığı bir süreçte, yaklaşık 3 yıldır çalıştırılan ve her dönemde verilen sözlerle oyalanan İş-Kur mağdurları, adeta açlıkla terbiye edilmek isteniyorlar. Bu halka hizmet etmek üzere atanan yetkililer de soruna duyarsız davranıp çözüm üretmede hiçbir çaba göstermediklerinden, asgari ücretle çalıştıkları işleri ellerinden alınan işçiler yaklaşık 40 gündür şehrin merkezinde eylem yapıyor. Demokratik yöntemlerle hak talebinde bulunan bu işçiler, her defasında polisin orantısız güç kullanmasıyla etkisiz kılınmak ve susturulmak istenmişlerdir. Sonuç olarak yoksulluğun ve sefaletin kucağına itilmek istenen bu kentin sorunlarına kalıcı ve etkili çözüm çareleri üretilmelidir. Asgari ücretle bile çalışmaya hazır olan işçilere acil çözüm bulunmalıdır” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Özdal Üçer de, İş-Kur çalışanlarına yönelik polisin tutumunu eleştirerek, “Hiçbir zararları olmayan ve tek amaçları ekmek davası olan bu insanlar, demokratik bir şekilde seslerine duyurmak için Ankara’ya yürümüşler ancak polis cop, biber gazı kullanarak bunlara engel olmuştur. Bu tutumu kınıyorum” ifadelerini kullandı.
STK ve oda temsilcileri, açıklamanın ardından Rojava ve Şengal yararına Sanat Sokağı’nda açılan kermese katıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327