85 dişi olan adam mutlu sona ulaştı

Yıllarca ağzındaki 85 diş için dolaşan Mesut Küstü sonunda6 operasyon sonucunda sağlığına kavuştu.

85 dişi olan adam mutlu sona ulaştı
Tüm doktorların 'Ameliyat olursan ölürsün' demesi üzerine sosyal hayatta zorluklar çeken Mehmet Küstü Prof. Dr. Serhat Yalçın’ın sayesinde 58 dişini çektirerek sağlığına kavuştu.

Göz çukurunda bile diş olan adam, 2 tanesi genel anesteziyle gerçekleştirilen 6 operasyon sonucunda 58 dişi çekildi.

"AMELİYAT OLURSAN ÖLÜRSÜN"

Mesut Küskü, doktor doktor dolaştı. Çünkü ağzında görünüşte birkaç diş görünmeyenlerle birlikte tüm çenesinde göz çukurlarına kadar toplam 85 diş vardı.

Gittiği her yerden aynı cevabı aldı: “Senin dişlerin düzelmez, ameliyat olursan ölürsün.” Küskü, çevresinden de hep aynı cümleyi duydu: “Böyle evlenemezsin.”2'Sİ GENEL ANESTEZİ ALTINDA 6 OPERASYON GEÇİRDİ

Yaşamını sadece çorba içerek sürdüren Küskü yıllarca derdine çare aradı… Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın’a başvuran Küskü, 2 yıl içinde 2 tanesi genel anesteziyle 4 tanesi lokal olmak üzere 6 operasyon geçirdi. Toplamda 58 dişi çekildi. Tedavi süreci mutlu sona ulaşan Küskü artık çekilen dişlerini özenle saklıyor ve sıranın en çok isteyip de bir türlü cesaret edemediği evliliğe geldiğini söylüyor.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ GÖRDÜ

Prof. Dr. Yalçın, iki yıldır devam eden tedavi sürecinde mutlu sona geldikleri için Mesut kadar kendilerinin de mutlu olduklarını söyledi, “Mesut’un yüzünde, çekilen dişlerinden dolayı çöküntüler olmaması için kendi kanından ayrıştırılan kök hücreler, iyileşmeyi sağlayan hücreler ve hormonlar tekrar yüzüne enjekte edildi. İmplantların konulabilmesi için çene kemiği kalınlaştırıldı. Yaklaşık bir yılın sonunda diş çektirmiş normal bir hasta haline getirilen Küskü’nün toplam 2 yıl süren tedavinin sonunda çenesine implantları yerleştirildi ve son olarak protezleri konuldu.
"MESLEK HAYATIM BOYUNCA İLK KEZ GÖRDÜM"

Yalçın, “Meslek hayatım boyunca gördüğüm, ağzında bu kadar çok dişi olan ilk vakkaydı. Diş hekimliği literatürüne geçmesi gereken örnek bir tedavi oldu. Tedavi sonrası şimdi çene cerrahisi ve implantolojinin geldiği noktayı göstermesi açısından kamuoyuyla detayları paylaşmak istedik. Ağzında, dişlerinde yaşadığı sorunlar nedeniyle yıllarca bu acıları ve zorlukları çeken insanlar var. Bu kişilere bir umut ışığı olsun. Çene kemiğiyle ilgili sorunlar yaşadığı için implant yaptıramayacağını düşünen insanlara seslenmek istiyorum. Yeni teknolojiler ve ileri cerrahi ile pek çok hastaya çare bulmak mümkün” şeklinde konuştu.

KIZ İSTEMEYE DOKTORUYLA GİDECEK

Küskü’nün artık inci gibi dişileri var. Küskü canının istediği her şeyi yiyebiliyor, rahatlıkla gülümsüyor, kendine güveniyor. Katıldığı ilk programda evlenmek istediğini söyleyen Küskü, yeni dişleriyle evlenirse kız istemeye de Prof. Dr. Serhat Yalçın ile gidecek… 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327