AB Komisyonu'ndan pasaportlarla ilgili açıklama

AB Komisyonu'nundan yayınlanan raporda, Türk vatandaşları tarafından kullanılan pasaportların Avrupa Birliği'ne uyumlu olmadığı belirtildi.

AB Komisyonu'ndan pasaportlarla ilgili açıklama

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye ile vize serbestliğine ilişkin Birinci Değerlenme Raporuna ilişkin, “Komisyon, değerlendirmesinde Türkiye’ye AB ile uyumlu, parmak izi ve dijital fotoğraf gibi biyometrik verileri içeren ve yüksek güvenlik düzeyine sahip pasaportların kullanılması tavsiyesinde bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Vakıftan yapılan yazılı açıklamada, İKV’nin, Türk vatandaşları için vize serbestliği diyaloğuna ilişkin birinci değerlendirme raporunu olumlu, yapıcı ve teşvik edici karşılandığı belirtildi.

Davutoğlu'ndan önemli açıklamalarDavutoğlu’ndan önemli açıklamalar

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN VİZE SERBESTLİĞİNDE KRİTİK ADIM

Açıklamada, “Raporla beraber 16 Aralık 2013 tarihinde Türkiye ile AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması sonrasında resmiyet kazanan Türk vatandaşları için vize serbestliği diyaloğunda kritik ilk dönemeç alınmış oldu. Komisyon 72 ayrı kriterde, Aralık 2013 tarihinde başlatılan diyalog sürecinden bugüne, Türkiye tarafından söz konusu teknik kriterlerin karşılanması yönünde atılan adımlar değerlendirilirken, kriterlere uyumun artırılmasına yönelik, hedef odaklı politika önerilerinde bulunuluyor” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin toplam 72 kriterden 22 kriteri karşılamış veya karşılamaya yakın olduğu aktarılan açıklamada, 40 kriterin bir bölümünün karşılandığı, 10 kriterin ise karşılanmadığı belirtildi. Açıklamada, “Bu çerçeveden bakıldığında 72 kriterden 62′sinde Türkiye yol haritası kriterleri ile belli seviyelerde uyumu yakalamıştır” denildi.
Danimarka'dan Türkiye'ye sert tepkiDanimarka’dan Türkiye’ye sert tepki

KULLANILAN PASAPORTLAR AB STANDARTLARINA UYGUN DEĞİL

Yol haritasının Belge Güvenliği başlıklı 1. bloğunda, Türk vatandaşları tarafından kullanılan pasaportların AB standartlarıyla uyumlu olmadığı değerlendirmesi yer alırken, Türkiye’ye AB ile uyumlu, parmak izi ve dijital fotoğraf gibi biyometrik verileri içeren ve yüksek güvenlik düzeyine sahip pasaportların kullanılması tavsiyesine yer verildi.

GÜNEY KIBRIS İFADESİ YERİNE “KIBRIS CUMHURİYETİ”

Yol haritasının Göç Yönetimi başlıklı 2. bloğunda ise Komisyon, AB üye ülke vatandaşlarına yönelik Türkiye tarafından uygulanan vize uygulamasına son verilmesini, bu çerçevede başta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) olmak üzere, kimi AB üye ülke vatandaşlarına yönelik ayrımcı uygulamaların kaldırılmasını talep ediyor. Bu çerçevede Komisyon, e-vize kapsamında resmi internet sitesinde GKRY olarak kullanılan ifadenin “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini talep ediyor.

Vize yol haritasında belirtilen kriterlere ek olarak Avrupa Komisyonu, göç ve vizeye ilişkin yayımladığı güncel istatistiklerle, Türkiye’deki mevcut durumu ortaya koyuyor. Bu çerçevede neredeyse tüm temel istatistiki göstergelerde Türkiye’nin olumlu bir tablo çizdiği ortaya çıkıyor. Komisyon sadece, geri kabul kapsamında Yunanistan tarafından Türkiye’ye iade edilmesi talep edilen yasadışı göçmenlerin Türkiye tarafından ret oranının halen yüksek seviyelerde olduğu uyarısında bulunuyor.

C-TİPİ SCHENGEN BAŞVURUSUNDA ARTIŞ DİKKAT ÇEKİYOR

Komisyonun Birinci Değerlendirme Raporu kapsamında verilen güncel veriler arasında en dikkat çekici olanı Türkiye’den yapılan C Tipi Schengen vize başvurularındaki artış. Rapora göre 2013 yılında Türkiye’den yapılan C Tipi Schengen vize başvurusu sayısı 780 bin 846. Rapora göre 2009 yılında yapılan başvurularla kıyaslandığında bu rakam yüzde 61′lik bir artışa denk geliyor. Söz konusu vize başvurularında ret oranı ise yüzde 4,7. 2010 yılında bu oran yüzde 6,73′tü.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“AB üye ülkelerinin Türk vatandaşlarına yönelik zorunlu vize uygulaması konusunda yoğun emek harcayan İktisadi Kalkınma Vakfı olarak, Komisyon tarafından kamuoyuna açıklanan Birinci Değerlenme Raporunu, içeriği ve formatı açısından olumlu, yapıcı ve teşvik edici olarak karşılıyoruz. Aynı şekilde Komisyon, oldukça teknik olan söz konusu kriterlerdeki değerlendirmelerinde, sürecin objektif, net ve tam bir fotoğrafını çekerek Türkiye’ye sunmaktadır. Bu çerçevede teknik kriterlerin açık şekilde ortaya koyulduğu ve değerlendirildiği yol haritası, Türkiye’ye vize serbestliği sürecinde daha olumlu ve yapıcı bir ortamda seyir imkanı sağlayacağı açıktır. Vize serbestliği diyaloğunda Türkiye’nin göstermiş olduğu bu performansın, 10′ncu yılına girmeye hazırlanan Türkiye-AB üyelik müzakereleri için de olumlu yansımaları olmasını temenni ederiz.”
 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327