ABD'li Albaydan gündem yaratacak iddia: "Türk askeri Membiç'e girmeyecek"

Albay Sean Ryan, “Türk askerlerinin Menbiç’in içine girmeyeceğini size söyleyebilirim” dedi.

ABD'li Albaydan gündem yaratacak iddia: "Türk askeri Membiç'e girmeyecek"

Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Sean Ryan, Türkiye ve ABD’nin Menbiç çevresinde başlattıkları devriyelerin ortak değil birbirinden bağımsız yürütüldüğünü belirterek, “Türk askerlerinin Menbiç’in içine girmeyeceğini size söyleyebilirim” dedi.

Bağdat’tan video konferans yoluyla Pentagon muhabirlerine brifing veren Ryan, Menbiç’le ilgili bir soruyu yanıtlarken, tüm bölgenin kontrolünün Menbiç askeri konseyinde olduğunu kaydetti. Ryan, ABD’nin bölgedeki asker sayısında ve askeri operasyonlarında bir değişiklik olmadığını da belirtti.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; Ryan bir gazetecinin, “ABD ve Türkiye arasında Türk güçlerinin Menbiç’e girmeyecekleri yönünde bir tür anlaşma var mı?” sorusu üzerine, bu anlaşmanın daha yeni koordine edildiğini, sürecin henüz başlangıç aşamalarında olduklarını, daha tüm ayrıntıların karara bağlanmadığını, askeri taktiklerin ileride konuşulacağını söyledi.

Sözcü Ryan, “Henüz bu konudaki nihai karar hakkında bilgim yok ama bize söylenen, Menbiç’in içine girmeyecekleri şeklinde” ifadesini kullandı.

"Türkiye ve ABD ordusu arasında ortak devriyelerin başlaması için bir takvim öngörüyor musunuz? sorusu üzerine, bu sürecin sahadaki koşullara bağlı ilerleyeceğine ve ortada bir takvimin bulunmadığına işaret eden Ryan, ana amacın Suriye Demokratik Güçleri’nin yardımıyla bu bölgelerde IŞİD’i yok ederek Menbiç’in barış ve istikrarını korumak olduğunu vurguladı.

Ryan, "YPG'nin gelecekte Menbiç'ten tamamen çıkarıldığından nasıl emin olacaksınız?" sorusunu da, "Savaş zamanlarında hiçbir şeyin asla yüzde yüzde garantisi olmaz. Ama size şunu söyleyebilirim; Türkiye ve ABD konuştukları çerçeve içerisinde çalışacaklar ve amaç Menbiç'in şu anda olduğu gibi barış ve istikrarını korumak" şeklinde yanıtladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327