ABD'den Türkiye'ye çok sert eleştiri!

Eminönü'nde TGB'li gençlerin 3 Amerikan askerinin başına çuval geçirmesi olayının ardından iki ülke arasında gerilim yükseldi. Amerika Birleşik Devlerleri Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren durumu sert sözlerle eleştirdi.

ABD'den Türkiye'ye çok sert eleştiri!
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Steve Warren, İstanbul'da bir grubun 3 Amerikan askerinin başına çuval geçirmesiyle ilgili soruları yanıtladı. Saldırıyı “çirkin ve rahatsız edici” olarak tanımlayan Warren, saldırıyı düzenleyenlerle ilgili “görünen o ki sokak eşkıyaları” ifadesini kullandı. Warren, “Bu saldırganlar, Türkler'in ve Türkiye'nin misafirperverliğine büyük bir gölge düşürüyor. NATO müttefiki Türkiye ile güçlü ilişkimizden memnunuz. Türkler'in acil ve etkin bir şekilde (olayı) araştıracağından eminiz” ifadesini kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüzü Jen Psaki'ye de günlük basın brifinginde aynı soru yöneltildi. Psaki, "USS Ross adlı geminin askerlerine yönelik bugünkü saldırıdan derin rahatsızlık duyuyoruz. Barışçıl eylem hakkını desteklerken, bu olay barışçıl protesto çizgisini aşarak şiddete ve tehdide dönüşmüştür” dedi.

ABD Donanması da İstanbul'da eyleme ilişkin yazılı açıklama yaparak, Türk yetkililer ve ABD Büyükelçiliği çalışanları ile olayı araştırdıklarını duyurdu. USS Ross'un İstanbul'a daha önceden planlanmış bir ziyarette bulunduğunu ifade edilen açıklamada, ABD askerlerinin herhangi bir yara almadan saldırganlardan kurtulmayı başardığı belirtildi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği de, “Türkiye'yi ziyaret eden üç Amerikalı askere yapılan saldırıyı gösteren videoyu son derece çirkin bulduğumuzu ifade ediyoruz. Bugün, İstanbul'da gerçekleştirilen bu saldırıyı kınıyoruz” açıklamasını yaptı.

Türkiye Dışişleri: Kınıyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, saldırı hakkındaki bir soruya verdiği cevapta, basında yer alan haberlerden, İstanbul'u ziyaret eden bazı ABD görevlilerine karşı, barışçıl protesto kisvesi altında, bir saldırı düzenlendiğinin anlaşıldığını belirtti. Bilgiç, söz konusu olaya ilişkin, "Hoş görülmesi mümkün olmayan bu saygısız eylemi kınıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, Eminönü'nde bir grubun Amerikan askeri olduğu ifade edilen üç kişinin başına çuval geçirmesiyle ilgili görüntülerin bazı internet sitelerinde yer alması üzerine çalışma başlatmış, olayla ilgili Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi olduğu belirtilen 12 kişi gözaltına alınmıştı.


Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327