Abdullah Yeşilyurt: Dünya Madencilik Günü, Bayram Olmaktan Çikmiştir

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Hisarcık Şube Başkanı Abdullah Yeşilyurt, 4 Aralık ‘Dünya Madenciler Günü’ nedeniyle yayınladığı mesajında Türkiye’de maden sektöründe yeterince alınmayan tedbirler sebebiyle Türkiye’de son...

Abdullah Yeşilyurt: Dünya Madencilik Günü, Bayram Olmaktan Çikmiştir
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Hisarcık Şube Başkanı Abdullah Yeşilyurt, 4 Aralık ‘Dünya Madenciler Günü’ nedeniyle yayınladığı mesajında Türkiye’de maden sektöründe yeterince alınmayan tedbirler sebebiyle Türkiye’de son 6,5 ay içerisinde Soma, Ermenek, Amasra ve Kilimli ilçelerinde bulunan kömür madenlerinde meydana gelen kazalarda 322 madencinin hayatlarını kaybettiğini bu nedenle ’Dünya Madencilik Günü’nün bayram olmaktan çıktığını, hüzün ve gözyaşına döndüğünü söyledi.
Başkan Abdullah Yeşilyurt mesajında,”Sanayileşmenin temel maddelerinden olan madencilik ülke kalkınmasında da önemli bir kaynaktır. Yaşamları uğruna madenlerimizi yeraltının karanlıklarından çıkartarak ekonomimize güç veren, ülkemizi aydınlatan madencilerimize çok şey borçluyuz. Bu nedenle Maden Kanununun beraberinde getirdiği ve ‘Modern kölelik’ anlamına gelen taşeronlaşmanın bir eseri olarak evine ekmek götürmek üzere yerin metrelerce altında adeta kelle koltukta çalışan madencilerin sorunlarının büyük oranda çözülerek sosyal ve mesleki etkinlikler ile sektörün tümünü kucaklayacak bir maden kanunu ile alınacak tedbirlerin önemi büyüktür. Maden kazaların önlenmesinde, madencilerin yaşadıkları olumsuzluklara ve kötü gidişe dur diyebilecek nitelikte bir yol haritası izlemesi gerekmektedir. Başta Soma, Ermenek, Amasra ve Kilimli olmak üzere bugüne kadar maden kazalarında hayatını kaybeden madencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ise bir kez daha sabır ve metanet dilerim. Tüm yeraltı zenginliklerimizi ülkenin ve insanlığın hizmetine sunan madencilerimizin burukta olsa Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum“ diye konuştu.(MA-EFE)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327