’ACİL’ KODUYLA TOPLANDILAR

Edirne’de Meriç ve Tunca Nehirleri’nin debileri giderek artıyor. Karaağaç Mahallesi ile il merkezi arasındaki ulaşım tamamen kapanırken mahallede yaşayan vatandaşlar, yatılı okullara yerleştiriliyor. Edirne’de Tunca ve Meriç Nehirlerinin...

’ACİL’ KODUYLA TOPLANDILAR
Edirne’de Meriç ve Tunca Nehirleri’nin debileri giderek artıyor. Karaağaç Mahallesi ile il merkezi arasındaki ulaşım tamamen kapanırken mahallede yaşayan vatandaşlar, yatılı okullara yerleştiriliyor. Edirne’de Tunca ve Meriç Nehirlerinin debilerinin giderek artması sonucu yaşanan taşkınların ardından Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı ’Acil’ koduyla toplantı yaptı.
Bulgaristan’daki aşırı yağışlardan dolayı Tunca ve Meriç Nehri’nin debilerinin artarak taşmaya başlaması üzerine kriz masası kuruldu. Taşkın sebebiyle il merkezi ile bağlantısı kesilen Karaağaç Mahallesinde yaşayan halk, evlerinden boşaltılarak okullara yerleştirilmeye başlandı. Vali Dursun Ali Şahin ise kriz masası kararlarını gazetecilere açıkladı. Merkez ile Karaağaç Mahallesi arasındaki ulaşımı sağlayan bütün köprülerin trafiğe kapatıldığını ifade eden Vali Şahin, taşkından etkilenen Karaağaç’ta evlerin boşaltıldığını söyledi. Yaklaşık bin 500 kişiyi yatılı bölge okuluna yerleştirmeye başlandıklarını belirten Vali Şahin, nehir sularının bu gece saat 21.00 sıralarında en yüksek seviyelere ulaşacağını kaydetti.
2006 ve 2008 yıllarında nehir debilerin bin 800 seviyelerine ulaştığını bu defa ise bu seviyelerin 2 bin 500’lere çıkmasının beklendiğini açıklayan Vali Şahin, "Tedbir amaçlı olarak, Karaağaç’ın bir bölümünü bin 500 kadar kişiyi, orada bulunan yatılı okullara nakliyesini başlamış bulunmaktayız. Diğer kalanları da şehrin bu tarafına geçirmeye maalesef imkan kalmadı. Köprüler kapalı olduğundan kapalı spor salonlarına maalesef intikallerini sağlayamıyoruz. İki helikopter istedik, AFAD’tan o iki helikopter İstanbul ve Ankara’dan görevlendirmeleri yapılarak yola çıktı. Sadece helikoptrelerin gelişi değil, su altı ve su üstü kurtarma timleri de görevlendirmeleri AFAD tarafından sağlanarak Edirne’ye geliyor. Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu da İstanbul’dan Edirne’ye bir ambulans helikopter görevlendirmesi yapıldı. Onun da yola çıktığını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Toplantıya Vali Dursun Ali Şahin’in yanı sıra Belediye Başkanı Recep Gürkan da katılarak yapılan çalışmaları değerlendirdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327