Ahıska Türklerininin Sürgün Edilmesi

MHP İl Başkan Yardımcısı Cavid Aydın 70 yıl önce sürgün edilerek Rusya ve Ukrayna’ya gönderilen Ahıska Türkleri’nin faillerini lanetle andıklarını belirtti.Türk Dünyasından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olan Aydın, yaptığı açıklamada,...

Ahıska Türklerininin Sürgün Edilmesi
MHP İl Başkan Yardımcısı Cavid Aydın 70 yıl önce sürgün edilerek Rusya ve Ukrayna’ya gönderilen Ahıska Türkleri’nin faillerini lanetle andıklarını belirtti.
Türk Dünyasından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olan Aydın, yaptığı açıklamada, Ardahan iliyle komşu olan Ahıska’nın 70 yıl evvel büyük bir faciaya sahne olduğunu söyledi. Cavit Aydın, "Ahıska şehir ve çevresinde yaşayan Müslüman Türk nüfusu, 15 kasım 1944 gecesi topyekün vatanlarından çıkarılmış ve orta Asya ülkelerine gönderilmiştir. Sürgün edilen Ahıska Türklerinin milletlerarası hukuk ve insanlık vicdanını rahatsız edecek hiçbir suçu ve günahı yoktu” şeklinde konuştu.
“BU BELİRSİZLİKTE AHISKA TÜRKLERİNİN VAR OLMASI İMKANSIZDIR”
Sürgün edilen Ahıska Türkleriyle ilgili Aydın, her gün insan haklarından bahseden yerli ve yabancı siyaset ve medya mensuplarına seslendiklerini belirterek, “Bugün 100 bin Ahıska Türkünün yaşamakta olduğu Rusya ve Ukrayna bölgesinde meydana gelen olaylar, kamuoyumuzun malumudur. Bu belirsizlik Ahıska Türklerinin var olması imkansızdır. Bu yok oluşa seyirci kalmayız. Ahıska meselesi, Ahıska derneklerine bırakılacak kadar basit bir mesele değildir” dedi.
Aydın, “Bütün Ahıska Türkleri vatanlarına dönmedikçe veya Türkiye’ye gelerek sürgün hayatı son bulmadıkça bu tarihi yara kapanmayacaktır. Ahıska Türklerinin sürgün tarihinin üstünden 70 sene geçti. MHP Eskişehir il teşkilatı olarak gerek sürgün yollarında gerekse, sürgün edildikleri topraklarda ‘Vatan!’ diye inleyerek hayatlarını kaybeden Ahıska Türklerini rahmetle anıyoruz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327