Ahlat’ta Aktarlar Kışa Hazır

Bitlis’in Ahlat ilçesinde son günlerde artan yağışlarla birlikte gribal enfeksiyonlar baş gösterirken, bazı vatandaşlar doktora bazıları ise aktarlara koştu.Ahlat’ta yıllardır aktarlık yapan Cüneyt Ayazer, kış mevsimine özel karışımları...

Ahlat’ta Aktarlar Kışa Hazır
Bitlis’in Ahlat ilçesinde son günlerde artan yağışlarla birlikte gribal enfeksiyonlar baş gösterirken, bazı vatandaşlar doktora bazıları ise aktarlara koştu.
Ahlat’ta yıllardır aktarlık yapan Cüneyt Ayazer, kış mevsimine özel karışımları hazırlamaya başladıklarını ifade ederek, havaların soğuması ile birlikte bitkisel ürünlere de rağbet olduğunu belirtti.
Aktar Ayazer, ”Her yıl olduğu gibi bu yılda soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar için özel karışımlar hazırladık. Havaların soğumasıyla birlikte bitkisel ürünlere olan talepte artıyor. Bizde soğuk havalara karşı vatandaşlarımıza antibiyotik yerine bitkisel destek sunmak için özel karışımlar hazırlıyoruz. Hazırladığımız karışımlar soğuk algınlığı, grip, nezle, üst solunum yolu, farenjit, boğaz ve bademcik iltihapları ile kuru öksürüğe iyi geliyor. Bitkisel çayları bu mevsimlerde vatandaşlarımıza öneriyoruz. Fiyatları da oldukça uygun olan bitki çaylarını her yaştan insan kullanabilir. Bitkisel çayların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı direncimizi güçlendirmek içinde çeşitli bitkisel takviyelerde yapılabilir. Bitkisel ürün kullanıma da vatandaşlarımız dikkat etmelidir. Biz ürün satışını yaptığımız zaman vatandaşlara kullanım şeklini anlatıyoruz. Bitkisel ürünlerin, önerdiğimiz kullanım dışında tüketilmesini tavsiye etmiyoruz. Kök ve bitkilerin genelde kısık ateşte kaynadıktan sonra 20 dakika dinlendirildikten sonra kullanımı tavsiye edilen şeklidir. Sadece bitkisel çay ise kaynatıldıktan sonra içilebilir. Ihlamur, ada çayı, kakule, gül, ada çayı, papatya, hatmi, ekinezya, kuşburnu karışımlarımız oluyor. Bunlara ek olarak zencefil, zerdeçal, havlıcan, karanfil ve tarçın köklerini de kullanıyoruz. Bunların yanında zencefil ve propolisli macun da öneriyoruz. Her çeşit bitkinin dilinden anlıyorum. Tüm bitki çeşitlerimiz var. Havaların soğumasıyla birlikte en çok ıhlamur ve kök karışımları rağbet görüyor” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327