Ahmet Davutoğlu hükümeti kurma görevini iade ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Başbakan Davutoğlu hükümeti kurma görevini iade edeceği öğrenildi.

Ahmet Davutoğlu hükümeti kurma görevini iade ediyor
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, hükümet kurma görevini bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iade edeceği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurma görevini 9 Temmuz'da seçimlerde birinci parti çıkan AK Parti'nin genel başkanı Davutoğlu'na vermişti.

Davutoğlu görevi almasının ardından CHP ve MHP ile yaptığı koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmamıştı.

Dün Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Davutoğlu, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak adına elinden geleni yaptığını söylemiş ve "Cumhurbaşkanı ile istişare ettikten sonra gerekirse görevi iade edeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

Davutoğlu, bugün AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenecek MKYK toplantısının ardından 19.30'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Erdoğan tarafından kabul edilecek.

Görüşmede Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevini Erdoğan'a iade etmesi bekleniyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Bundan sonraki süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan, 45 günlük hükümeti kurma süresi dolduktan sonra Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşüp, geçici seçim hükümeti kurulması için düğmeye basabilir.

Seçim hükümeti kurulursa, her parti temsil edildiği oranda bakanlık sahibi olacak.

CHP ve HDP, olası erken seçime, seçim hükümeti ile gidilmesini istiyor. Ancak MHP, HDP ile seçim hükümeti bile olsa aynı hükümette yer almak istemiyor.

Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini, seçimlerde ikinci parti olan CHP'nin lideri Kılıçdaroğlu'na vermesi ise küçük bir ihtimal olarak görülüyor.


Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327