Ahmet Türk "Siyasi ittifak oluşturmalıyız"

Kürtler olarak silahlı mücadele ve derinişini Kobani’de, Şengal’de ve Mahmur’da ispatladıklarını belirten Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk "Strateji oluşturmadığımız taktirde yine tehlikelerle karşı karşıya kalacağız" dedi.

Ahmet Türk
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve HDP Milletvekili Mülkiye Birtane’den oluşan heyet, Diyarbakır’da bulunan Kürt siyasi parti ve bileşenlerini son gelişmeler ve seçim ittifakları konusunda ziyaret etti. 

Heyet ilk olarak Azadi Hareketi’nin başında bulunan Adem Özcaner ve diğer üyeleri ile görüştü. Burada konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, bugün Ortadoğu’yu ve Kürdistan’daki gelişmeleri çok dikkatli izlediklerini, Ortadoğu’da özellikle Kürtlerin yaşadığı alanlarda bakıldığında gerçekten demokrasi ve özgürlükler için büyük mücadele verildiğini gördüklerini söyledi.

Bugün gelinen noktada artık dünyanın gerçeği görmeye başladığını söyleyen Türk, "Ortadoğu’da ve bu coğrafyada Kürtsüz demokrasi olmayacağını, Kürtler olmadan değişimin dönüşümün sağlanmayacağını bugün dünya gördü. Ama, tabi ki bizim eksikliklerimiz var. İşte tam bu dönemde Kürtlerin mücadelesinin meşrulaştığı, bir güç olarak ortaya çıktığı bir dönemde bu eksikliklerimizi tamamlama gibi bir sorun ile karşı karşıyayız" dedi.

Kürtlerin kendi geleceklerini oluşturabilmek için, aralarında bir ittifak ve birlikteliği oluşturmak zorunda olduklarını anlatan Ahmet Türk, önümüzdeki seçimleri de bunun alt yapısının hazırlanmasında fırsat olduğunu söyledi. Ahmet Türk, şöyle dedi: "Biz biliyoruz ki bu fırsatı kalıcı bir hale getirmek için her alanda koşullar bizler için mevcut ve Kürtler bugün buna hazırdır. İşte biz bugün bir başlangıç yapıyoruz. Ve biliyoruz ki mücadeleniz, silahlı mücadeleniz, direnişiniz ne olursa olsun, ki Kürtler bunu ispatladı, Kobani’de, Şengal’de, Mahmur’da. Ama siyasi bir ittifak, ortak bir akıl, ortak bir strateji oluşturmadığımız taktirde yine tehlikelerle karşı karşıya kalacağız. Tehlikelerin bertaraf edilmesi için Kürtlerin birliği, ittifakı bizler ve halkımız açısından çok önemlidir. Biz bunun zeminini yaratmak için bugün birlikteyiz. Tabi ki demokratik temeller ve esaslar üzerinde bu çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bugüne kadar bize HDP, DBP bize siyaset yapmanın fırsatı tanımadı diye eleştirenler oldu. Biz buyurun gelin diyoruz Kürtlerin temsiliyeti ve onurlu bir gelecek için gelin ittifakı gerçekleştirelim diyoruz."

YÜKSEK: İTTİFAK KOBANİ’DE OLDU, KOBANİ KURTARILDI

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise Kürtler arası bir ittifak aradıklarını, Şengal ve Kobani direnişi ile bu ittifakın oluşabileceğinin görüldüğünü belirterek, "Kürtler arası ittifak Kobani’de oldu Kobani kurtarıldı. Ziyaretimizin sebebini sizler de biliyorsunuz. Türkiye’de bir seçim sürecine giriyoruz. Tabi bu Kürdistan’da Kürt parti ve kurumları arasında bir ittifak arayışına giriyoruz. Daha stratejik ele alıyoruz bu sadece seçim ittifakları ile ilgili değil. Demokratik, özgür, özerk bir Kürdistan geleceği için bütün Kürt yapıların ve oluşumlarının birlikte hareket etmesi gerektiği kanaatindeyiz, inancındayız" dedi.

Haziran ayında yapılacak seçimin önemli olduğunu belirten Yüksek, "Türkiye’nin kaderini, Kürtlerin kaderini hatta Ortadoğu’nun geleceğini etkileyecek çok önemli bir genel seçim var. Biz bu seçimlerde demokratik muhalefetin birleşmesi gerektiği kanaatindeyiz. Hem Kürtler ve Kürdistan cephesinde hem Türkiye’deki bütün demokratlar, bütün devrimciler ve bütün demokrasiden yana olan, çözümden yana olan kesimlerin ittifakı olması gerektiğinden yanayız. Bu ittifakın darbe sonrası hem Kürtleri ve hem demokrasiyi engelleyen yüzde 10 barajını aşıp geçmek istiyoruz" diye konuştu.

BİRTANE: NEDEN SİYASİ BİRLİK SAĞLANMASIN

DTK Eş Başkanı Selma Irmak da, görüşmelerinin Kürdistan’da bir ittifakın oluşmasına vesile olmasını dilediklerini ifade ederek, "Önümüzde çok önemli bir seçim var bu seçimde önümüze koyacağımız yol haritasını çizmek istiyoruz" dedi.

HDP Milletvekili Mülkiye Birtane ise, "Kobani, Şengal ve Mahmur’da görüldüğü gibi Kürtler arasında askeri anlamda ittifak sağlanıyorsa neden siyasi anlamda sağlanmasın. Bu bizim açımızdan büyük bir eksikliktir" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir de Kürtçe yaptığı konuşmada Kobani, Mahmur ve Şengal’de gösterilen birliğin bu ittifakın Kürtler arasında oluşturulması gerektiğini kendilerine gösterdiğini ifade ederek, "Bu ittifakı sağlarsak, amacımıza ulaşırız. Kobani, Şengal ve Mahmur’da mücadele verenlerin önünde saygı ile eğiliyorum. Bizde bunlara ittifak ile onlara karşı görevimizi yerine getirelim" dedi. 


Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327