AK Parti'de devir teslim günü

AK Parti'nin İkinci Olağanüstü Kongresi toplandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun veda konuşması yapacağı kongrede, Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın tek aday olarak gireceği seçimde delegenin ezici çoğunluğunun oyunu alarak genel başkan seçilmesi bekleniyor. Binali Yıldırım eşiyle birlikte salonu selamlarken, Erdoğan için yapılan 'Dombra' şarkısı da çalındı.

AK Parti'de devir teslim günü
Türkiye'yi yaklaşık 14 yıldır kesintisiz yöneten AK Parti'nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde bugün 3. genel başkan seçiliyor.
Binali Yıldırım sivil plakalı bir araçla geldiği salona giriş yaptı. Yıldırım salona alkışlar girerken partililerle tokalaştı, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte tribünlere karanfil attı.

Salonu dolduran herkes Recep Tayyip Erdoğan şarkısını coşkuyla ayakta söyledi.

AK Partililer, üçüncü genel başkanını seçeceği olağanüstü kongre için sabahın erken saatlerinden itibaren Arena Spor Salonu'nun önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kongre salonun hıncahınç dolmasının ardından partililer bahçede kaldı. Salonda "Erzincan'a Can, Türkiye'ye Heyecan Geldi" pankartı dikkat çekti. Binali Yıldırım saat 10.40 sularında eşi Semiha Yıldırım ile birlikte salona girdi, karanfil dağıttı. AK Parti kongresinde bin 470 delege Genel Başkan ve MKYK için sandık başına gidecek.

Davutoğlu 2014 kongresinde seçilmişti

Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 yılı Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesinin ardından Ak Parti'nin birinci olağanüstü kongresinde bin 382 delegenin oyunu alarak genel başkan olarak seçilmişti. Ancak bu kongre, sadece genel başkan seçimli olarak yapılmıştı. Yetkili organlar için bu kongrede seçim yapılmamış ve Davutoğlu, 2015 yılının Eylül ayındaki olağan kongreye kadar mevcut yönetimle çalışmıştı.

İŞTE KONGRE PROGRAMI:

5 olağan kongre yapan Ak Parti'nin ikinci olağanüstü kongresi, saat 10:00'da Ankara'da Arena spor Salonu'nda başlayacak. Kongre şöyle bir seyir izleyecek:
*Teşkilat Başkanı'nın açılışı ve yoklama ile başlayacak kongrede, Divan Başkanlığı seçimi yapılacak.
*Kritik kongrenin divan başkanlığına partide ağırlığı olan bir ismin önerilmesi bekleniyor. Bu isim BEKİR BOZDAĞ olabilir.
*Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunacak.
*Genel Başkan Davutoğlu bir konuşma yapacak. Bu bir veda konuşması mahiyetinde olacak.
*Genel başkan adayı Yıldırım konuşma yapacak. Yıldırım'ın, yeni başlayacak başbakanlığı dönemiyle ilgili bir vizyon çizmesi bekleniyor.
*Ardından seçimlere geçilecek. Genel başkanlık ve yetkili organ seçimleri ayrı yapılacak. Genel başkanlık seçiminin yanı sıra 50 üyeli Merkez Karar Yönetim Kurulu, 11 üyeli Merkez Disiplin Kurulu üyelikleri için seçim yapılacak. Kongrede; Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyeleri de belirlenecek.
*Yeni seçilecek olan genel başkanın teşekkür konuşması ile kongre kapanacak.

"KUTLU YÜRÜYÜŞE DEVAM" PANKARTLARI

Pazar günkü kongrenin yapılacağı Arena Spor Salonu'na, bugüne kadar partinin genel başkanlığını yapmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 3. Genel Başkan adayı Binali Yıldırım'ın fotoğrafları asıldı. Salonda AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin ana teması olan "Kutlu yürüyüşe devam" yazılı pankartlar ile "Durmadan 100 yıla", "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" yazılı pankartlar da dikkati çekti. Önceki kongrelerde olduğu gibi bu kongrede de engelli vatandaşlar için platform da hazırlandı.

KONGREYE DAVET EDİLMEYEN ÜLKELER

Kongre tarihinin yakın olması nedeniyle yabancı ülkelerin sadece Türkiye'deki büyükelçilikleri ile yabancı misyon şeflerine davetiye gönderileceği ancak İsrail, Bangladeş, Mısır, Suriye ve Rusya'nın davetiye listesinde yer almadığı öğrenildi.

AK Parti Kongresi nedeniyle tren garı girişi kapatılacak

Ankara Emniyet Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kongreyle ilgili olarak, 21 Mayıs Cumartesi günü saat 23.00'ten itibaren kongre sona erene kadar; Ulus Tren Garının Cumhuriyet caddesine bakan ana giriş kapısı girişlere kapatılacak olup, tren garına girişler Celal Bayar Bulvarı tarafından yapılacak. Kongrenin yapılacağı pazar günü saat 05.00'ten itibaren de banliyö trenlerinin Ankara Gar istasyonunda yolcu indirim ve bindirim yapılmayacağı bildirildi.

HDP temsil edilmeyecek

Meclis'te temsil edilen siyasi partilere de davetiye gönderildi. Tek davet edilmeyen parti HDP oldu. 
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2016, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327