Ak Parti’den Chp’ye Sert Tepki

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninden önce TBMM Başkanı Çiçek’e içtüzük kitabını fırlatan Altay’a sert tepki göstererek, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adına sayın...

Ak Parti’den Chp’ye Sert Tepki
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninden önce TBMM Başkanı Çiçek’e içtüzük kitabını fırlatan Altay’a sert tepki göstererek, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adına sayın Engin Altay bu acizliği, seviyesizliği gerçekleşmiştir. Türk milletine, TBMM üyelerine adına bu manevi şahsiyetin temsilcisi olarak, bir milletvekili olarak bu davranışı şiddetle kınıyorum” dedi.
TBMM’deki AK Parti Grup Toplantı Salonu’nda beraberindeki grup başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Belma Satır ile birlikte basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM Genel Kurul’daki yemin töreninde Meclis İç Tüzüğü kitapçığını TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e fırlatmasına çok set tepki gösteren Elitaş, bugün TBMM tarihinin en önemli günlerinden birini yaşadıklarını söyledi. 10 Ağustos tarihinde ilk defa milletin doğrudan doğruya ilk idaresiyle seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa gereğince bugün millet meclisi huzurunda yemin ederek Cumhurbaşkanlığı sıfatını kazandığının altını çizen Elitaş, tarihi bir gün yaşandığını ancak CHP’nin bir talihsiz yaklaşım tarzını ilk defa gördüklerini vurguladı.
“HAZIMSIZLIK İÇTÜĞÜZÜ AÇMA İLE ORTAYA ÇIKTI”
Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sı ve içtüzüğünün Meclis başkanlığı makamına fırlatmanın özellikle Cumhurbaşkanının yemin etme töreni esnasında gerçekleşmesinin Cumhuriyet tarihinde ilk olduğunu sözlerine ekleyen Elitaş, “10 Ağustos tarihinde paralel yapı ile birlikte organize ettikleri Cumhurbaşkanı adaylarının kazanamamasının verdiği hazımsızlığın tezahürü maalesef Meclis başkanlığına anayasa ve iç tüzüğünün fırlatılmasıyla ortaya çıkmıştır. CHP’nin 10 Ağustos tarihinden itibaren ortaya koyduğu tezlerin hukuka, anayasaya ve teamüllere aykırı bir durum söz konusudur” diye konuştu.
“ALTAY’IN BU DAVRANIŞINI ŞİDDETLE KINIYORUM”
Elitaş, “Gösterdikleri çatı adayın halk tarafından benimsenmemesi üzerine CHP içerisinde ortaya çıkan olağanüstü durumun, genel başkanlık yarışının olduğu bir süreçte kendi iç kavgalarını toplumsal bir kavga haline dönüştürmeye çalışan CHP Genel Başkanının hezeyanının, grup başkanvekili tarafından TBMM’ne yansımasından başka bir şey değildir. Bu CHP’nin çaresizliğini, acizliğini gösteren bir durumdur. TBMM’in İçtüzüğünün 163. Maddesine göre Cumhurbaşkanlığı makamına kimse hakaret edemez, Meclis Başkanlığına kimse hakaret edemez, Meclis Başkanlığını vekaleten yürüten Meclis Başkanvekillerine kimse hakaret edemez. Hele Anayasa kitapçını fırlatmak kimsenin hatti değildir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adına sayın Engil Altay bu acizliği, seviyesizliği gerçekleşmiştir. Türki milletine, TBMM üyelerine adına bu manevi şahsiyetin temsilcisi olarak bir milletvekili olarak bu davranışı şiddetle kınıyorum” dedi.
“FASİŞT VE ANARŞİST BİR TAVIR SERGİLİYORLAR”
TBMM’de siyaset yapması gerekenlerin faşist ve anarşist bir tavır sergileyerek sokak siyaseti yapmayı kendilerine ilke edindiklerini ve sokak siyasetinden medet ummaya başladıklarını söyleyen Elitaş, “Türkiye’de Anayasa kitapçığını fırlatmak bir kere olumsuzluğa, soruna sebep olmuştur. Oda zayıf hükümetlerin, çözümsüzlüğün içerisinde bulunduğu ve çözüm üretemeyen bir iktidarın yani 2001 57. Hükümet üçlü koalisyon döneminde o döneminin Sayın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in mevcut Başbakana fırlattığı kitapçıkla birlikte hepimiz yarı yarıya fakirleşmiştik. Artık şunu herkes iyi bilsin ki Türkiye’de kaos ortamı çıkarmaya çalışanlar, Türkiye ekonomik istikrarsızlığı getirerek bu iktidarı devirmek için gayret gösterenler güçlü bir iktidarın, güçlü bir ekonomiyi yıkmalarının mümkün olmadığını, anayasa kitapçılığı ile Türkiye istikrarsızlık yaratmaya çalışanların ekmeğine yağ süremeyeceklerini açık ve net bir şekilde bile bilmelidirler. Siyaset TBMM’de yapılır, siyasetin bütün söylemleri TBMM kürsüsünde gerçekleştirilir” şeklinde konuştu.
“HALKA SAYGISIZLIK”
Milletin seçtiği Cumhurbaşkanına saygısızlık yapılmasının milletin kendisine saygısızlık olduğunu sözlerine ekleyen Elitaş, “TBMM’ye, millete, Meclis Başkanına karşı, halkın seçtiği Cumhurbaşkanlığına karşı yapılan saygısızlığı şiddetle kınıyoruz”
Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Elitaş, TBMM Başkanı milli iradenin temsil edildiği ön büyük makam olduğunu belirterek, “O makama yapılan saygısızlık, o makama karşı yapılan seviyesizlik, o makama karşı yapılan hadsizlik millete yapılmış hadsizliktir. Millete yapılmış seviyesizliktir. Millet bunun hesabını sorar. CHP’ye oy veren vatandaşlar onların yaptığı TBMM Başkanına kendi temsilcisine ve Milletin seçtiği Cumhurbaşkanına yapılan bu saygısızlığı muhakkak ki mahkum etmiştir. Seçmenler de herhalde bunu utançla izlemişlerdir” ifadelerini kullandı.
“SENARİST KILIÇDAROĞLU”
Engin Altay’ın Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin töreni saatinde aynı ana basın toplantısı aldığını anımsatması üzerine Elitaş, şunları söyledi:
“Demek ki planlayarak yapmışlar. Ayarlayarak yapmışlar. Rolleri hazırlamışlar ve o rol çerçevesinde bu senaryoyu hayata geçirmişler. Baş senarist sayın Kemal Kılıçdaroğlu, rolleri Engin Altay’a vermişler, figüran olarak milletvekillerini kullanmışlar. Hazırlanmış, planlanmış bu iş, kargaşa çıkarmak her zaman yaptıkları iş.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327