AK Parti'den flaş adaylık açıklaması!

Beşir Atalay, milletvekilliği aday adaylığı için teşkilatlarda görev yapan isimleri uyardı.

AK Parti'den flaş adaylık açıklaması!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay, milletvekilliği aday adaylığı için parti teşkilatlarından istifa olacağına dair duyumlar aldıklarını belirterek, ''O arkadaşlarımıza şimdiden söylüyoruz hiç başvuru yapmasınlar. Boşu boşuna para vermiş olurlar'' dedi.

Atalay, basın toplantısında şunları söyledi:

HİÇ BAŞVURU YAPMASINLAR

Daha önce de açıklamıştık. Teşkilatlarımızda görev alan arkadaşlarımız istifa etmesinler çünkü aday yapılmayacak diye.

Kulağımıza gelen bazı istifa haberleri var teşkilatlardan gelen. O arkadaşlarımıza şimdiden söylüyoruz hiç başvuru yapmasınlar. Boşu boşuna para vermiş olurlar.

Dün MYK’da aldığımız bir karar var. Aday adaylığı sürecinde partimiz temayül yoklaması yapılıyor. Bu, 28 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında yapılacak.

Kanaat önderlerinin görüşünü alacağız. Belki bir sandık koyacağız bir yere ve STK temsilcilerimize, başkanlarına ve ildeki kanaat önderlerine her ille ilgili o konuda tespitler var, diyeceğiz ki isteyenler gelsin bizim Ak Parti'den kimin o ilde, seçim çevresinde düşüncesi varsa belirtsin. Bir form olacak işaretleyip sandığa atacak.

Ama bu seçim öncesi adaylarımızı belirlerken o şehrin daha ileri şekilde görüşlerini bu şekilde almayı planladık.

KAMUOYU YOKLAMALARI YAPACAĞIZ

Tabi bunun ötesinde bütün seçim çevrelerinde ayrı ayrı iyi kamuoyu yoklamaları yapacağız. O seçim çevrelerinde adaylarımızı belirlemeden önce bunu yapacağız. Aday adaylarını soracağız. Hangilerinin şehrinizden AK Parti'den aday olmasını istersiniz diye soracağız. Adaylarımızı merkez yoklamasıyla belirliyoruz ama bu kararımızı verirken bütün yöntemleri kullanacağız.

6 Mart'ta başlayacak komisyonlarımız çalışacak ama şehrin görüşünü, vatandaşlarımızın görüşlerini almak için azami çabayı sarf edeceğiz.

MUHALEFET PARTİSİNİN VATANDAŞI SOKAĞA ÇAĞIRMASI ACİZLİK

ADün grup toplantısında ve bugün ana muhalefet genel başkanı sürekli bir sokağa çağrı yapıyor. Direnme hakkı diye...

Seçime doğru bir ana muhalefet partisinin vatandaşı sokağa çağırması bir acizliktir. Şurada seçime çok kısa bir zaman kalmış. Vatandaş zaten sokağa gidecek sandığa oyunu kullanacak, seninle ilgili kararını verecek. Seçimden daha önemli bir demokrasi eylemi var mıdır? Sandıktan daha etkili bir demokrasi sembolü var mıdır? Bütün vatandaşlarımız çok önemli bir vatandaşlık görevini yapacak.

Hayır bunlar o sandığa güvenmiyor, millete de güvenmiyor. Onun içinde vatandaşları yasa dışı eyleme çağırıyor. Bu bir acizlik, korkaklıktır. Seçime güvenmemektir, sonucuyla ilgili umutsuzluğa kapılmış demektir.

BİRAZ ÖNCE TELEVİZYONDA DUYDUM

İkincisi, iç güvenlik reform paketiyle ilgili konuşuyor, İstanbul'da biraz önce televizyonda duydum. Gösteri yürüyüş hakkı elimizden alınıyor diyor. Bunları hepimiz açıkladık. Gösteri ve yürüyüşle ilgili kanun benim çalışmamla çabamla en demokratik şekle getirilmiştir hükümetimiz döneminde. Ve dernek kurma özgürlüğü, teşkilatlanma baştan sona yenilemişizdir. Şimdi elimizden alınıyor diye dediği tamamen yalandır.

Gösteri ve yürüyüş hakkı önemli bir özgürlüktür demokrasilerde ülkemizde de öyledir. Vatandaşlarımız bunu yapmazlar zaten ama Sayın Kılıçdaroğlu, elinde molotof yoksa, elini yüzünü kapatarak gelmiyorsa, suç aletiyle gelmiyorsa gösteri ve yürüyüşe katılanlara hiçbir şey yapılmaz. Ama bunlarla geliyorsa da müdahalede bulunulur. Çünkü bu suçtur.

Şimdi ben hep burada söylerim. Ana muhalefet iktidar yarısıdır demokrasilerde. Sorumluluğu çok fazladır. İktidar yarısı ne demek biliyor musunuz? Ana muhalefetin varlığı ve çalışması çok önemlidir. Demokratik bir sistemle ana muhalefet. Demokrasiye hizmet edecek. Demokratik bir ana muhalefet görevini görecek. Biz doğrusu şu anda ana muhalefet partisini bu iki konudaki açıklamalarına katılmamız mümkün değil.

SORU - CEVAP

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÖZHASEKİ'NİN İSTİFASI

Bürokraside çok sayıda istifa gerçekleşti. Eleştiriler de var. AK Parti'den aday olmak istemesi. Az önce belediye başkanları boşuna istifa etmesin dediniz. Özhaseki de aday olamayacak mı?

Çok istisnai durum olabilir. Bunlar şimdi karar verilmemiş. Kayseri belediye başkanımıza aday olurken bu söylenmiş. Şu anda da o söz yerine getiriliyor. Bu istisna bir veya ikiyi geçmez. Ama genel başkanın takdiridir bu. Genel ilkeyi söylüyorum. YSK kararı değil bunlar partimizin kararıdır. Bunlar iç mekanizmamızda alınan kararlar.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NA ÇOK GÜVENİRİM

Faiz tartışması dolardaki yükselişle ilgili olacak sorum. Erdem Başçı'nın lojmanını boşaltması, partinizden gelen istifa çağrıları üzerinden, dolardaki yükselişle ilgili ne söyleyeceksiniz?

Bu konularda benim direkt bir bilgim yok. Lojmanla ilgili konuyu da basından takip ettim. Özel bir araştırmam olmadı. Bu tartışmaları şöyle değerlendirebilirim ben. Tabi partimiz içinde bu tür şeyler konuşulur. İnsanlar düşüncelerini söylerler. Ama kurumlarımız kendi ilkeleri içinde çalışır. Ben merkez bankası başkanımızı, başkan olmadan çok önce akademik hayattan tanırım. Kendisine çok güvenirim. Çok başarılı bir Merkez Bankası Başkanlığı yapıyor diye görüyorum.
Ama ekonominin kuralları, faiz tartışmaları onlara çok fazla burada girmek istemem.


Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2015, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327