Aksaray’da Cemaat İle Yüzyüze Görüşme Uygulaması Başlatıldı

Aksaray’da, Diyanet İşleri Başkanlığının Müftülüklere verdiği talimat doğrultusunda cami ve mescitlerde görev yapan imamlara yönelik düzenlediği vaaz verme kursunu başarıyla tamamlayan ve belge alan 62 yaşındaki imam Halis İğdeli,...

Aksaray’da Cemaat İle Yüzyüze Görüşme Uygulaması Başlatıldı
Aksaray’da, Diyanet İşleri Başkanlığının Müftülüklere verdiği talimat doğrultusunda cami ve mescitlerde görev yapan imamlara yönelik düzenlediği vaaz verme kursunu başarıyla tamamlayan ve belge alan 62 yaşındaki imam Halis İğdeli, cemaatle yüz yüze görüşme uygulamasını başlatan ilk imam oldu.
16 yıldır Ekecik Siteler Mescidinde görev yapan imam Halis İğdeli, vatandaşla yüz yüze yaptığı ilk görüşmesinde Eğitim ve Ahlak konusuna değindi. Kendisinin 62 yaşında olmasına rağmen okumayı çok sevdiğini ifade eden İmam İğdeli, amacının tüm gençlere örnek olmak olduğunu belirterek, “Ben, İlkokulu Boyalı köyünde bitirdim. Ortaokulu ve liseyi dışarıdan bitirdim. İlahiyatı ve ön lisansı dışarıdan bitirdim. Okumanın yaşının olmadığını öğrendim. Allah’ın ilk emrinin oku olduğuna inanarak gençlerimize, evlatlarımız, yavrularımıza torunlarımıza örnek olmak için 62 yaşında İlahiyat Ön lisan fakültesini bitirdim. Yine müftülüğümüzün vaaz yapabilme kursuna katıldım sertifikasını aldım Gayem gençlere örnek olmaktır” dedi.
Gençlerin kahvehaneler ve internetlerde hayatlarını boşa harcadıklarına dikkat çeken İmam İğdeli, "Gençlerimiz kahve köşelerinde ve internet salonlarında vakitlerini ve hayatlarını boşa geçiriyorlar. Lüzumsuz yerlerde hayatlarını köreltiyorlar. Onların ellerinden tutmak lazım” dedi.
Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan şeylerinden başında Ahlak’ın geldiğine vurgu yapan İmam Halis İğdeli, ahlaksız kişilerin geçmişte Aksaray’a giremediklerine dair çok önemli bilgi ve belgeler olduğunu ifade etti. İğdeli, “Bugünkü dersimizin konusu günümüzde en çok muhtaç olduğumuz Ahlak konusuydu. Onun için konu olarak ben Ahlakı seçtim. Aksaray’ımız gerçekten tarihi ile ve insanları ile övünülecek bir vilayettir. Aksaray tarihini okuduğumuz zaman geçmişte Aksaray’a girebilmek için bir kimsenin önce ahlaklı olması gerektiğini eğer Aksaray’a geldiği zaman eliyle, diliyle, gayri meşru şeylerle Aksaray’ı rahatsız edecekse öyle kişilerin Aksaray’a giremeyeceğini zamanında ecdadımız söylemiştir” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327