Akşehir’de Yerel Yönetimleri Güçlendirme Toplantısı

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın, "Güçlü KOP için Güçlü Yerel Yönetimler" sloganıyla düzenlediği Yerel Yönetimleri Güçlendirme toplantıların bir yenisi Akşehir ilçesinde gerçekleştirildi.Akşehir...

Akşehir’de Yerel Yönetimleri Güçlendirme Toplantısı
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın, "Güçlü KOP için Güçlü Yerel Yönetimler" sloganıyla düzenlediği Yerel Yönetimleri Güçlendirme toplantıların bir yenisi Akşehir ilçesinde gerçekleştirildi.
Akşehir Belediye Meclis salonunda düzenlenen toplantıya, KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ile Akşehir, Çeltik, Ilgın, Tuzlukçu ve Yunak ilçelerinin Kaymakam ve Belediye Başkanları katıldı. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınmalarında güçlü yerel yönetimlerin en temel adımların başında geldiğini ifade eden KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Babaoğlu, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’nin raporuna göre, Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında hızlı bir ivme ile yoluna devam ettiğini belirtti.
Daha hızlı kalkınma ve daha güçlü ekonomi için Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’de İlçe Belediyeleri’nde, ’KOP Proje Ofisleri’nin kurulmasına büyük önem verdiklerini söyleyen KOP Başkanı Babaoğlu, kısa bir süre içerisinde açıklanacak olan KOP Eylem Planı’nda, mevcut kaynaklarla yetinmeyen, fon üreten, projeler hazırlayan yerel yönetimleri hedeflediklerine dikkat çekti. Babaoğlu, "Bu doğrultuda hareket edebilen, yerele daha fazla kaynak sağlayan yerel yönetimlere ve yöneticilere ihtiyaç var. 62. Hükümet Programıyla birlikte başlayan yeni Türkiye’nin inşası sürecinde yerel yönetimlerin ülke değişiminin bir parçası olması gerekiyor. Ülkemizde sıkışan bir Marmara Bölgesi var. Bu sıkışmış Marmara’yı rahatlatacak yeni bir Marmara’ya ihtiyaç var. Bunun içinde ulaşım alt yapısı sağlam, limanlara yakın, arazisi bol, demiryolu ağı geniş ve enerji potansiyeli bulunan bölge KOP Bölgesidir" dedi.
Topyekun kalkınmada yerel yönetimlere büyük sorumluluklar düştüğünün altını her fırsatta çizen Prof. Dr. Babaoğlu, "İlçe Belediyelerini bu sürece dâhil etmek, proje ofisleri kurmalarını teşvik etmek için ilçe Belediye Başkanlarımız ve Kaymakamlarımızla bir araya geliyoruz. Bu bölge için ’Neler yapılabiliri’ konuşuyor, ilçelerimizin sorunlarına yönelik çözüm önerileri geliştiriyoruz. Ülkemizdeki fon ve kaynakları anlatıyor, oluşturacakları proje ofisi ekiplerini eğiterek yerele kaynak oluşturacak kalifiye personel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacağız" diye konuştu.
Toplantının ardından katılımcılar, Nasreddin Hoca Türbesi’ni ziyaret ederek dualar okudu. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya burada yaptığı açıklamada, KOP İdaresi’nin yerel yönetimleri güçlendirme projesini önemsediklerini belirterek, "Proje kapasitesinin artırılması için yeni bir çalışmayı hayata geçiriyoruz. Projenin, bütçe imkansızlıkları içerisinde hizmet üretmeye çalışan belediyelerimize taze kan olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327