Ali İsmail Korkmaz davasında flaş gelişme

Eskişehir’deki Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin görülen davanın 4. duruşmasında Adli Tıp Kurumu Genel kurulu raporunda, Ali İsmail Korkmaz’ın darp olayına bağlı yaralanması ile ölümü arasında illiyet bağı olduğu yönünde görüş bildirildi.

Ali İsmail Korkmaz davasında flaş gelişme

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz yargılanan polisler Hüseyin Engin, Şaban Gökpınar, Yalçın Akbulut ile tutuklu sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan ile Muhammet Vatansever, Ramazan ve İsmail Koyuncu ile Ebubekir Harlar hazır bulundu.
Duruşmaya Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel, babası Şahab ve ağabeyi Gürkan Korkmaz da katıldı.

Anne Emel Korkmaz, sanıkların duruşma salonuna gelişi sırasında, “Katiller sizi, inşallah hayatınız boyunca hep böyle korumalarla gezersiniz” diye tepki gösterdi.

Uluslar Arası Af Örgütünden gözlemcinin de katıldığı duruşmada, Adli Tıp Kurumu Genel Kurul raporu okundu. Raporda, “Ali İsmail Korkmaz’ın, ölümünün genel bedensel travmalarına bağlı ve beyin kanaması nedeniyle olduğu belirlendi. Kafa kırıkları ve yüz bölgelerindeki travmaların hayati fonksiyonlarını etkileyebileceği, darp olayına bağlı yaralanması ile ölümü arasında illiyet bağı olduğu, Kendinde mevcut kalp damar ilacı kullandığı, ilaçların darp eylemi sonucunda meydana gelen beyin kanamasını arttırıcı olduğu yönünde karar kılınması oy biriliği ile karar verildi” yönünde görüş bildirildi.

TÜBİTAK’ın görüntüler ile ilgili olarak hazırladığı raporda ise, “Harman Ekmek fırını cihazındaki zaman dilimlerine göre, 4 defa sürücüleri temizle işlemi yapılmıştır. Olay yerine yakın iş yerlerinden alınan görüntüler incelendiğinde darp olayına ilişkin görüntülere rastlanılmadı.

Beşik Otel’de alınan görüntülerde ise, görüntü kayıt cihazının zaman bilgilerine göre elinde jop olan şahsın kamera kayıtlarını kapatmasını istediği ve şahsın görüntüleri sunulmuştur. Beşik Otel kamerasında darp edilen şahıs ile Harman Ekmek fırını önünde darp edilen şahsın aynı kişi olabileceği değerlendirilmiştir” ifadesine yer verildi.

Rapor okunduktan sonra TÜBİTAK tarafından iyileştirilen görüntü kareleri ekrandan yansıtıldı. Bu sırada Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, “İyi bakın, kendinize iyi bakın, hani yoktunuz orada? Çocuklarınızın yüzüne nasıl bakıyorsunuz? Onlar biliyor hangisi olduğunu” diye tepki gösterdi ve gözyaşlarına boğuldu.

İsmail Koyuncu, ekranda gösterilen üzerinde yazılı tişört bulunan fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu belirterek, “Orası benim iş yerim ve ekmek teknem olduğu için orada bulunuyordum” dedi.

"KEŞKE SİLİNMESEYDİ"

Tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan, “Kamera kayıtları keşke silinmeseydi de bizim ne için oraya sevk edildiğimiz ortaya çıkardı. Ben kanunlar çerçevesinde zor kullandığımı söyledim. Benim zor kullanma yetkimi kullandığım şahıs Ali İsmail Korkmaz değildi” diye konuştu. Küfür edilmesi üzerine ise, “Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli bir polisiyim. Görevimi şerefle yaptım” dedi.
Tutuklu sanık Muhammet Vatansever, “İsmail Koyuncu benim kaynımdır. Ben onu almak için oraya gittim. İfademde de bunu belirtmiştim” derken, tutuklu sanık Ramazan Koyuncu, görüntüdeki şahsın kendisi olduğunu söyleyerek, “İsmail Koyuncu amcamın oğluydu onu almak için gitmiştim” diye konuştu.

Tutuksuz yargılanan Yalçın Akdoğan, “Raporu kesinlikle kabul etmiyorum. Görüntüdeki şahıs benim. Ben sadece şahsı kovaladım. Kovalıyor olmam darp ettiğim anlamına gelmez” diye kendini savundu.

Tutuksuz yargılanan sanık Hüseyin Engin, “Beşik Otel’e gelerek ‘kameraları kapat’ diyen şahıs bana benziyor. Ama ben öyle bir diyalog içine girmedim. Soruşturma Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor” dedi.

Gürkan Korkmaz, güvenlik kamera görüntülerinden alınan fotoğrafların bulunduğu Ek-6’daki görüntülerdeki kişinin kardeşi Ali İsmail Korkmaz olduğunu söyledi.

TÜBİTAK tarafından iyileştirilen görüntülerin izlenmesine geçildiği sırada Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve babası Şahab Korkmaz, görüntüden fazla etkilenmemeleri için dışarı çıkarılırken, “Bizim başımız dik, oğlumuz ile gurur duyuyoruz” dedi.
Görüntülerin izlenmesinden sonra duruşmaya ara verildi. 


Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327