Alman Federasyon Başkanı'na cevap Demirören'den geldi

Almanya Futbol Federasyonu'nun, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Londra'da ziyaret etmesi ile ilgili eleştirilerine Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'den tepki geldi.

Alman Federasyon Başkanı'na cevap Demirören'den geldi

Almanya Futbol Federasyonu (DFB), Alman milli takımının Türkiye kökenli iki oyuncusu Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Londra'da ziyaret ederek ona forma vermelerini eleştirdi. Bu fotoğraf Almanya'yı karıştırdı. Almanya Futbol Federasyonu'ndan siyasilere kadar birçok kurum ve kişi Almanya Milli Takımı formasını giyen İlkay Gündoğan ve Mesut Özil'i eleştirdi.

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Alman Futbol Federasyonu Sayın Erdoğan'ın tam anlamıyla dikkate almadığı değerleri savunmaktadır. Bu nedenle milli futbolcuların seçim kampanyasına alet olmaları iyi olmamıştır. Böyle davranarak futbolcularımız Alman Futbol Federasyonu'nun entegrasyon çalışmalarına kesinlikle yardımcı olmamışlardır." 

Futbol Federasyonu'nun bu açıklamasına Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'den tepki geldi. Yıldırım Demirören, Futbol Federasyonu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadeleri kullandı:"Almanya Futbol Federasyonu (DFB) başkanının, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu karalayıcı açıklamaları derin üzüntüyle okudum.DFB başkanının ifade ettiği düşünceler, hiçbir şekilde kabul edilemez. Eski bir futbolcu olan Cumhurbaşkanımızın, tutkulu bir futbolsever olduğu ve Türkiye'de bu sporun gelişmesi için büyük katkılar yaptığı herkesçe çok iyi bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda, üçü de Türk asıllı Almanya doğumlu futbolcular olan, Alman Milli Takımı'nın oyuncuları Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile A Milli Takımımızın forveti Cenk Tosun ile görüşmesi son derece olağan bir durumdur. Hangi milletten olursa olsun, bir ülkenin devlet başkanı tarafından görüşmeye davet edilen futbolcuların, bu çağrıya icabet etmesi çok normaldir. Almanya Futbol Federasyonu başkanı örneğinden görüleceği üzere, futbola siyaset bulaştırmak korkunç bir hatadır. Türkiye Futbol Federasyonu, kendi adına, hiçbir şekilde böylesi bir davranış içinde bulunmayacak ve UEFA EURO2024 adaylık oylamasının son anına kadar UEFA'nın çizdiği kurallar içinde mücadelesini sürdürecektir.

GRINDEL'DEN YENİ AÇIKLAMA

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel, Dünya Kupası kadrosunun açıklanması sonrasında yeni bir açıklama daha yaparak şunları söyledi: "İnsanlar hata yapabilirler, iki oyuncunun da hata yaptığını düşünüyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327