'Amca töre uygulanacak'

ADANA’da zorla evlendirildiği eşini terk eden 24 yaşındaki Ş.B., ailesinin kendisini öldüreceğini iddia etmesi üzerine polis tarafından alınıp sığınma evine yerleştirildi. Genç kadının iddiaları ise araştırılıyor.

'Amca töre uygulanacak'
Batman’da oturan Ş.B., görücü usulü ile evlendirildi. İddiaya göre, eşinden şiddet gören genç kadın, bir ay önce evini terk edip Adana’nın Küçükdikili Koza Mahallesi’nde yaşayan akrabalarının yanına sığındı. Yeğeninin boşanmak istemesini anlayışla karşılayan amca Kemal Y., genç kadına kucak açtı, evinde saklamaya başladı.

Ş.B.’yi arayan eşinin ailesi ve kendi ailesi, genç kadının Adana’da olduğunu öğrendi. Ş.B.’yi Batman’a götürmek isteyen ağabeyi, telefon açıp, "Amca, töre uygulanacak. Onu Batman’a götürmek için Adana’ya geliyorum, bir yere gönderme" dedi.

Ağabeyinin kendisini öldürmek için Batman’dan Adana’ya geldiğini öğrenen Ş.B., polisi arayarak gözyaşları arasında yardım istedi. Amcasının evinin adresini tam olarak bilmediğini için polise, "Ailem beni Batman’a götürüp, infaz edecek, yardım isteyin. Küçükdikili’de Kemal Y.’nin evinde tutuluyorum" diyen genç kadının telefonu kapandı.

Genç kadının cep telefonu kapandığı için ulaşamayan ekipler, GSM şirketi ile temas kurup, sinyal bilgilerinden bölgeyi buldu. Genç kadının bulunduğu eve baskın yapan polis, Ş.B.’yi evden çıkarttı.

Yeğeninin kendisine sığındığını doğrulayan amca Kemal Y., "Ne kadar yeğenim de olsa, onu koruyamazdım. Kendisi de bunun farkında. Bu yüzden sığınma evine gitmesi daha doğru olur. Yeğenimi devlet koruyabilir" dedi.

İfadesinde, aile baskısı ile evlendiği eşinden boşanma aşamasında olduğunu, baba evine döndüğü için de aile meclisinin töre gereği ’infaz’ kararı aldığını ileri süren Ş.B., korumaya alındı. İddiaları da araştırılıyor. 
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327