Amerika'da hücrede çıplak işkence skandalı

Çırılçıplak hücreye atıp üzerine biber gazı sıktılar! Amerika bu skandalı konuşuyor.

Amerika'da hücrede çıplak işkence skandalı

4 çocuk annesi Tabitha Gentry, polisten gördüğü şiddet kayıtlarıyla dava açmaya hazırlanıyor. 31 yaşındaki kadın, ayrıldığı eşi ile kavgasının çevreyi rahatsız ettiği gerekçesiyle polis tarafından uyarıldıktan sonra, polise karşı geldiği gerekçesiyle gözaltına alınıyor. Elleri arkadan kelepçelenen kadın, Floyd County Şerif departmanına bağlı karakola getiriliyor. Karakolda dört memurun yanında görülen Gentry, birkaç dakika sonra görevliler tarafından itilip kakılmaya başlıyor. Gentry'nin avukatı, video kaydında ses olmadığı için arada sözlü bir tartışma yaşanıp yaşanmadığı konusunu, müvekkilinin jest ve mimiklerinden mümkün olmadığını söylüyor.

YAKA PAÇA HÜCREYE GÖTÜRÜLÜYOR

Polislerin yazdığı raporda Gentry'nin sarhoş olduğu ve küfür ettiği belirtilse de uygulanan müdahalenin insanlık dışı olduğunu belirten avukat bunu doğru olmadığını söylüyor. Yaşanan arbedenin ardından yaka paça hücreye götürülen kadın, burada ikisi erkek dört polis memuru tarafından yere yatırılıyor. Önce ayakkabıları çıkartılan kadının, üzerinde hiçbir kıyafeti kalmayana dek bu işlem sürüyor.

HÜCRENİN KÜÇÜK PENCERESİNDEN İÇERİYE BİBER GAZI SIKILIYOR

Gentry'nin avukatı Laura Landenwich, ortada "çıplak arama" yapılacak bir durum olmadığını bununla beraber çıplak aramanın bu şekilde yapılamayacağının altını çiziyor. Kapatıldığı hücrede çırılçıplak bırakılan kadının kıyafetlerini geri istediği, bu sebeple bağırdığını söyleyen avukat Landenwich, müvekkilinin başka bir işkenceye maruz bırakıldığını gösteriyor. Kıyafetlerini geri istediği için kapıya vuran kadın, hücrenin kapısındaki küçük pencereden içeri biber gazı sıkılarak uzaklaştırılıyor. 31 yaşındaki Gentry, kendini hücrenin diğer köşesine atarak kaçıyor.

40 DAKİKA BOYUNCA ÇIRILÇIPLAK TUTULUYOR

Kaydın ilerleyen dakikalarında hücrenin kapısı aralanıp kadına battaniyeye benzer bir örtü veriliyor. Ancak avukat Landenwich müvekkilinin üzerine sıkılan kimyasalla yaklaşık 40 dakika boyunca çırılçıplak tutulduğunu ve bunun vücuduna zarar verdiği belirtiyor.Hücreden üzerindeki örtü ile çıkarılan kadının koridorda diğer tutukluların arasından bu şekilde geçirildiğini, örtünün çıplak bırakılan kadının vücudunu tam kapatmadığı için bunun son derece küçük düşürücü olduğunu belirten Landwich, müvekkilinin tutulduğu koğuşun hijyenik olmayan durumunun da altını çiziyor.

AYNI KARAKOLA ÇOK SAYIDA ŞİKAYET GELDİĞİ BELİRTİLİYOR

Hücrede tuvalet bulunmadığından içeride bulunan kişilerin tuvaletini, yerde bulunan gidere yapmak zorunda bırakıldığı, diğer görüntülerde başka kişilerin de çırılçıplak soyularak saatlerce içeride bekletildiğini ve tahliyelerinin ardından hiçbir temizlik işleminin yapılmadığını belirten avukat Landwich, bunun büyük bir sağlık tehtidi olduğunu belirtiyor.Dava açılacağının duyulmasının ardından aynı karakol için çok sayıda şikayet geldiğini belirten Landwich burada yapılan uygulamaların cinsel aşağılama olduğunu söylüyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2014, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327