Amerikalılar yeni başkanını istemiyor

ABD'de başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Donald Trump'a karşı 4 gündür ülke genelinde protestolar düzenleniyor. Los Angeles, Chicago kentleri dışında New York'ta yaklaşık 20 bin kişi Manhattan'daki Union Meydanı'nda toplandı. Chicago kentinde ise Amerikan yerlileri yaptıkları sıradışı "yılan dansı" ile Donald Trump'a tepki gösterdi.

Amerikalılar yeni başkanını istemiyor
ABD'de başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Donald  Trump'a karşı 4 gündür ülke genelinde protestolar düzenleniyor. 
New York'ta 9 Kasım'daki protestonun ardından bugün yaklaşık 20 bin  kişi Manhattan'daki Union Meydanı'nda toplandı. 5'nci cadde üzerinden, Trump  Tower'a kadar sloganlarla yürüyen göstericiler, Trump Tower'daki görevlilerin ve  bazı polislerin binadan dışarı bakması üzerine seslerini daha yükselttiler.
Göstericiler, "Güçlü kadın, güçlü dünya", "Müslümanlar Hoşgeldiniz",  "Beyaz yaşlı bir adam için gidecek ülke yok",   "Hakkın için mücadele et",  "Dünyaya halkın oyunun nasıl olduğunu göster" ve "Bizim Başkamız değil"  ifadelerinin bulunduğu dövizler taşıdılar.
Genç bir göstericinin taşıdığı bir başka pankartta ise "Demokrat Parti  Kongresi hesap ver. Bernie Sanders bu seçimi kazanırdı" ifadesi yer aldı.
Protestocular, "Benim Başkanım değil", "Trump'a hayır, KKK'ya hayır,  Faşist ABD'ye hayır", "Kırsal Amerika uyan" ve "Siyahların hayatı önemlidir"  sloganları attılar.
Göstericiler arasında yer alan yönetmen Michael Moore'un cep  telefonuyla sık sık fotoğraf çektiği görüldü.
Geniş güvenlik önlemleri alan polis ekipleri göstericileri barikat  içinde tutarken, Tramp Tower'ın bulunduğu caddeyi de trafiğe kapattı.
Öte yandan Los Angeles ve Chicago'da da Trump karşıtı gösteriler  düzenlendi.

"Trump Tower'i pembeye boyamalıyız"
Göstericilerden Paul Swan ise demokrasi problemi olduğunu, iki  partinin de "düzen" tarafından yönetildiğini ifade ederek, "Hillary Clinton'a oy  verdim. Ancak Bernie'yi (Sanders) tutuyordum." dedi.
"Cumhuriyetçi ileri gelenlerinin Trump'ı, kendilerinden olan Michael  Pence ile değiştireceklerinden korkuyorum." değerlendirmesinde bulunan Swan,  "Trump kalırsa da göçmenler, Müslümanlar, kadın hakları konusundaki söyledikleri  kabul edilemez. Kim kabul edebilir ki." diye konuştu.
Swan, "Aslında şu an ne yapabiliriz ki Trump Tower'i pembeye  boyamalıyız." şeklinde espri yaptı.
Soyadını vermek istemeyen Etan adlı genç ise, New York'un liberal ve  eğitim seviyesi yüksek bir kent olduğunu belirterek, "O bu işi yapabilecek  kapasitede değil." ifadesini kullandı.
Kadın göstericilerden biri, Trump'ın başkanlığında en çok endişe  ettiği konulardan birinin, "Obamacare" olarak bilinen sosyal güvenlik yasası,  diğerinin ise "hoşgörüsüzlük" olduğunu söyledi.

"En büyük endişelerimden biri size nasıl göründüğümüz"
67 yaşındaki Ed Marchevsky ise ABD'nin dünyanın geri kalan kısmını  önemsemek zorunda olduğunu belirterek, "Oğlumla İtalya'ya yaptığım seyahatten  yeni döndüm. Siz şimdi Türkiye'den olduğunuzu söylediniz. En büyük endişelerimden  biri size nasıl göründüğümüz. 'Sizin başkanlık seçiminiz gerçekten berbat  durumda' diyebilirsiniz." ifadesini kullandı.
Delegeler Kurulu seçim sisteminin "tamamen gereksiz" olduğunu savunan   Marchevsky, "Hillary Clinton halkın çoğunluk oyunu aldı. Al Gore halkın çoğunluk  oyunu kazandı. İşte bu Amerika..." diye konuştu.
Marchevsky, ülkeyi geri getirmek istediklerini belirterek,  "Yapabileceğimiz her şeyi Amerika'yı geri getirmek için yapacağız." dedi.

KIZILDERİLİLER DE TRUMP'A KARŞI
ABD’nin Chicago kentinde, Amerikan yerlileri Kuzey  Dakota eyaletindeki petrol boru hattı projesiyle Amerikan başkanlığına seçilen  Donald Trump'a tepki gösterdi.  
Kluczynski Federal Binası önünde toplanan yerlilere destek veren  yüzlerce gösterici, tütsülü kutsama gibi Kızılderili ritüelleri eşliğindeki dans  edip ve sloganlar attı. Trump Tower kadar yürüyen Kızılderililere burada çok  sayıda Trump karşıtı da katıldı.
Yoğun güvenlik önlemi alan Chicago polisi, göstericilerin yürüyüş  güzergahını araç trafiğine kapattı.
Yaptıkları "yılan dansı ilgi çeken göstericiler, “Boru hattına hayır,  Trump’a hayır”, “Yerlilerin hayatı da önemlidir” yazılı pankartlar taşıdı ve  “Boru hattı projesi gitmeli”, “Su hayattır" sloganları attı.  
Öte yandan kentte Trump karşıtı başka gösteriler de düzenlendi.  Bunlardan en geniş katılımlısı Milliennium Parkı’nda gerçekleştirildi. Parkta  toplanan protestocular, sloganlar eşliğinde kent sokaklarını dolaştı.
Protestoların mekanı konumundaki Trump Tower da farklı eylemlere sahne  oldu. Birçok Amerikalı hazırladıkları pankartlarla Tower önüne gelirken, düğün  töreninden çıkan gelin ve damat da yakınlarıyla protestoya katıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327