“anadolu Odaları Platformu” Toplantısı

Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Okkalı, Maliye Bakanlığı GİBİN sistemi ile ortak çalışmanın önemini vurgulayarak, “Bu sisteme giriş yapmayan kişi, aracılık sözleşmesi sistemi açılmasın,...

“anadolu Odaları Platformu” Toplantısı
Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Okkalı, Maliye Bakanlığı GİBİN sistemi ile ortak çalışmanın önemini vurgulayarak, “Bu sisteme giriş yapmayan kişi, aracılık sözleşmesi sistemi açılmasın, sistemde olmayan kişinin beyanname göndermesinin önlenmesi gerekiyor” dedi.
Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ‘Anadolu Odaları Platformu’ toplantısı düzenledi. Toplantıya Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Okkalı, Kamu Gözetim Kurulu Başkanı Seyit Ahmet Baş, Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara İl Müdürü İsmail Sevinç, Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Müdürü Ersin Eroğlu ve Platforma Oda Başkanları katıldı.
Akalın Düğün ve Etkinlik Salonu’nda düzenlenen toplantıda, mesleklerinin kariyer mesleği olduğunu belirten Okkalı, bir mali müşavirin yaklaşık on yılda yetiştiğine dikkat çekerek, “Bizler olmasak devlet harcama kalemi olan vergilerin tahakkuk ve tahsilatını yapamaz. Bizler, tahakkuklarını yapıyoruz, tahsilatlarına yardımcı oluyoruz, devletin önünü açıyoruz. Demek ki devletin paydaşıyız. Bundan dolmayı devletimizin de bizim paydaş olduğumuzu, sahip çıkması gerektiğini vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.
Okkalı, sorunlarını devlet görevlileri ile paylaştıklarını belirterek, “Bizim üzerimizdeki sıkıntı ve sorunların acilen çözülmesi gerekiyor. Meslektaşlarımız, Cumartesi, Pazar çalışıyor, akşam geç saatlere kadar çalışıyor, hayattan kopmuş bir düzende gidiyor. Yoğun çalışmalarımız içinde en büyük sıkıntımız tahsilat ve haksız rekabet” diye konuştu.
Sözleşme yapılırken tahsilat konusunun yılda bir kez evraka bağlanmasının önemine işaret eden Okkalı, şunları dedi:
“Banka, visa, mail lordu çek, senet gibi 5 seçenekli ödeme sistemi gelmeli. Sözleşmeyi imzalarken, mükellefin hangisine uygunsa, uygun olduğu seçeneği imzalayıp, bize evrakını mutlaka vermelidir’ diyoruz. ‘Bankayla ilişkin yok’ diyorsa çek versin, ‘çekim yok’ diyorsa, senet versin.”
Okkalı, haksız rekabet konusunda Maliye Bakanlığı’nın GİBİN sistemi ile ortak çalışılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu sisteme giriş yapmayan kişi, aracılık sözleşmesi sistemi açılmasın, sistemde olmayan kişinin beyanname göndermesinin önlenmesi gerekiyor” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327