Atatürk Havalimanı'nda bir ilk!

Dünya'nın bir çok ülkesinde kullanılan Biyometrik Otomatik Geçiş sistemi, bugün Atatürk Havalimanı’nda deneme amaçlı uygulanmaya başlandı.

Atatürk Havalimanı'nda bir ilk!

Dünya'da birçok ülke tarafından kullanılan parmak izi ile 15 saniyede pasaport kontrolünün yapıldığı Biyometrik Otomatik Geçiş sistemi deneme amaçlı olarak Atatürk Havalimanı’nda bugün başlıyor.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde ikisi gidiş katında, ikisi de geliş katında olmak üzere 4 pasaport kontrol noktasında uygulama, deneme amaçlı olarak bugünden itibaren başlayacak. Bu sistemle sahte pasaport kullanımı ve zaman zaman oluşan uzun kuyrukların tamamen ortadan kalkacağı, pasaport polisi sayısının da asgariye ineceği belirtildi.

PARMAK İZİYLE GEÇİŞ

Yolcular özel hazırlanan bankolarda parmak izlerini taratacak. Sistem parmak izini kontrol ettikten sonra eşleşmenin sağlanmasıyla kapıyı açarak geçişi sağlayacak. Biyometrik bu kontrol sisteminde, insan işgücü kullanılmayacağı gibi işlemler çok hızlı ve güvenli olarak gerçekleşecek. Sistem başarılı olursa, gidiş ve geliş yönünde 4′er biyometrik kabin daha eklenecek, önümüzdeki yıl sonunda ise sayı gidişte 12, gelişte de 12′ye çıkacak.

İKİNCİ ADIM YÜZ TANIMA SİSTEMİ

Sistemin başarılı olmasıyla birlikte ikinci aşama olan yüz tanımaya geçilecek. Yolcunun parmak izinin yanı sıra farklı kamera açılarından çekilecek görüntü ile yüz tanıma sistemde eşleştirilecek. 


Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2015, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327