Avusturya Ticaret Müsteşarı Düzce Tso’da

Avusturya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konstantin Bekos Düzce Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır, Avusturya’nın kış turizmi anlamında iddialı bir konumda olduğunu söyledi. Çakır, “Özellikle...

Avusturya Ticaret Müsteşarı Düzce Tso’da
Avusturya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konstantin Bekos Düzce Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.
Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır, Avusturya’nın kış turizmi anlamında iddialı bir konumda olduğunu söyledi. Çakır, “Özellikle Alp Dağları bölgesinin turizme açılması noktasında Avusturya önemli aşamalar kaydetmiş durumda. Biz de bölgemizde kış turizmi anlamında çalışmalar yapıyoruz ve yabancı ortaklarla çalışma konusuna sıcak bakıyoruz. Teleferik hatları, bölgede yapılacak olan tesisleşme ve bu tesislerin işletilmesi noktasında yap işlet devret modeli ile özel yatırımcıların önünü açmaya gayret ediyoruz. İki büyük metropolün ortasında yer alan Düzce’de bu yatırımın olması için çaba sarf ediyoruz” dedi.
Avrupa ile olan bazı vize sorunlarını da gündeme getiren Çakır, “Avrupa’da işadamlarımızın daha rahat hareket edebilmeleri için schengen vizesine ihtiyaçları oluyor. Bu vizeyi bazı Avrupa ülkeleri uzun prosedürlere bağlıyor. Bu nedenle de işadamlarımız sıkıntılar yaşıyor. Biz oda olarak bazı ülkelerle protokoller yaptık. Ülkeniz de bize bu konuda yardımcı olursa çok memnun oluruz” ifadelerini kullandı.
Rusya’ya uygulanan ambargo nedeniyle zor duruma düşen Avusturyalı firmalarla ortaklık yapma konusuna da sıcak baktıklarını belirten Çakır, “Uluslararası nakliyat konusunda Türkiye dünya lideri. Avusturyalı firmaların bu konudaki ortaklık ve beraber iş yapma yaklaşımlarına Türk işadamlarımız sıcak bakacaklardır” dedi.
Toplantıda söz alan Avusturya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konstantin Bekos, “Kış turizmi konusunda bölgenizin önemli bir potansiyele sahip olduğu açık. Bu konuda Avusturya’nın uygulamalarından örnek alıntılar yapılabilir. Bizler de bu konuda araştırmalar yapıyoruz. Oradaki işadamlarımıza buradaki potansiyel konusunda bilgiler veriyoruz. Gelen talepleri de sizlerle paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
Önümüzdeki günlerde Viyana’dan İstanbul’a bir ticaret heyetinin geleceğini belirten Bekos, Düzce heyetinin de bu görüşmelerde yer almaları için davette bulundu.
Toplantının sonunda Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır ve Meclis Başkanı Ertan Taşlı, Avusturya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konstantin Bekos’aplaket ve kahve takımı hediye etti.
Düzce TSO ziyaretinin ardından Avusturya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konstantin Bekos ve Düzce TSO heyeti, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’i de ziyaret etti. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Avusturya ile ilgili proje geliştirdiklerini, önümüzdeki günlerde Avusturya’dan ziyaretçilerin Düzce’ye geleceklerini söyledi. Keleş, bu programa Avusturya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konstantin Bekos’u da davet etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327