"aydınlık Çadirlar Mutlu İnsanlar" Projesi

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Çukurova Kalkınma Ajansı ortaklığında “Aydınlık çadırlar mutlu insanlar” projesi kapsamında bugüne kadar 160 besiciye güneş enerjisinden faydalanarak elektrik üretimi yapan paneller...

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Çukurova Kalkınma Ajansı ortaklığında “Aydınlık çadırlar mutlu insanlar” projesi kapsamında bugüne kadar 160 besiciye güneş enerjisinden faydalanarak elektrik üretimi yapan paneller dağıtıldı.
Adana’nın Kozan ilçesinde de küçükbaş hayvan besiciliği yapan 21 aileye güneş enerji panelleri törenle teslim edildi. Besicilere güneş enerji panellerini teslim eden Kozan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Tanrıverdi, “İlçemizde küçükbaş hayvan besiciliği oldukça önemli bir yerde. Bu yüzden Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile beraber ortaklaşa bir proje yapıldı. Bu proje kapsamında küçükbaş hayvan besicilerimize çadırlarını aydınlatmak amacıyla güneş enerjisinden yararlanan güneş paneli dağıtımı yapacağız. Şu anda 21 hayvan besicimize panel dağıtıyoruz ama daha önce 104 adet dağıtmıştık. Hayvan sahipleri hayvanlarını otlatmak amacıyla gittikleri dağ ve bayırlarda hem küçük mini buzdolaplarını, led televizyonlarını, cep telefonlarının şarjı ve aydınlatma amacıyla bu cihazlardan yararlanabilecekler” dedi.
Adana İli Damızlık, Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen ise ormanlık ve dağlık alanlarda üyelerinin dünyanın en zor işini yaptığını belirterek, "Telefonlarını şarj edemiyorlar, çadırlarda ışıkları yok. Özellikle göçer Yörük üyelerimiz Toros Dağlarının gönüllü bekçiliklerini yapıyorlar. Biz bu üyelerimize gecelerini biraz olsun aydınlatmak amacıyla hiç olmaz ise bir ampul yakabilecekleri ve küçük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri küçük bir elektrik sistemi sunduk. Şimdi bu panelleri dağıtacağız. En azından hayvan besicilerimiz bu paneller sayesinde cep telefonlarını akşamdan sabaha kadar şarj edebilecekler, led ampullerini yakabilecekler” diye konuştu.
Güneş enerji sistemi ile çalışan elektrikli panellerin kendileri için büyük katkı sağlayacağını ifade eden besici Muzaffer Özcan ise, "10 yıldır hayvan besiciliği yapıyorum. Çok mutluyum. Dağın başında ışığımız yoktu. Elektriğimiz yok. Birliğimiz böyle bir cihaz verdi bize. Bu cihaz sayesinde aydınlatmadan faydalanacağız, küçük televizyonlarımızı izleyebileceğiz. Bu projeye katkısı olan herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Besici Durmuş Yavaş da "Biz konar göçer olarak yaylalara gittiğimiz zaman bu paneller bizlerin çadırını aydınlatacak, cep telefonlarımızın şarj edeceğiz. Böyle projelerin devamını temenni ediyoruz" dedi.
Mustafa Apaydın adlı besici ise, "Yörükler olarak yaz mevsiminde konar göçer olduğumuz için bu paneller bizim işimize büyük katkı sağlayacak. Bu cihazlar bizim cep telefon şarj makinesi, aydınlatma ve mini buzdolabına kadar bize katkı sağlayacak. Burada birliğimiz bizler için güzel bir şey yaptı. Hepsinden Allah razı olsun. İyi bir proje olduğuna inanıyorum" diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından 21 adet güneş enerji sistemi ile çalışan paneller besicilere teslim edildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327