Azerbaycan’daki Ahıska Türkleri, Sürgünün 70. Yıl Dönümünü Andı

1944 yılında dönemin Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin tarafından Gürcistan’dan sürülen Ahıska Türkleri, sürgünün 70. yıl dönümünü andı.Azerbaycan’da yaşan binlerce Ahıska Türkü, sürgünün 70. yıl dönümünde yurtlarını,...

Azerbaycan’daki Ahıska Türkleri, Sürgünün 70. Yıl Dönümünü Andı
1944 yılında dönemin Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin tarafından Gürcistan’dan sürülen Ahıska Türkleri, sürgünün 70. yıl dönümünü andı.
Azerbaycan’da yaşan binlerce Ahıska Türkü, sürgünün 70. yıl dönümünde yurtlarını, vatanlarını unutmadıklarının mesajını verdi. Sürgünü yaşayan kişilerden biri olan Heyirşirni Digiller, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bizi arabalara bindirip bir yerlere götürdüler. Hiçbir şey anlamadık. Daha sona bizi vagonlara bindirdiler. O vagonlar insan taşımak için değildi. Dört kardeştik çok zorluklar çektik. Şimdi iki kardeş kaldık” dedi.
Topraklarına dönmeyi çok istediklerini ifade eden İsmail Celalov ise, ”Cenabı Allah o gün olsun ki esaret altında kalmış Karabağ ve Ahıska bölgemizi bize geri almaya nasip etsin” dedi.
Sovyetler Birliği 1944-1956 yılları arasında Gürcistan’da yaşayan binlerce Ahıska Türkünü Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün etmişti. Tren vagonlarına doldurulan yüz binlerce Ahıska Türkü’nden bir çoğu soğuk ve hastalıktan dolayı yolda hayatını kaybetmişti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327