'Baba Bush'un cenazesinde tokalaşma gerilimi

Amerika Birleşik Devletleri'nin 41. Başkanı George H. W. Bush'un cenaze töreni Washington'daki Ulusal Katedral'de yapılıyor. Cenazeye eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yanı sıra eski başkanlar Barack Obama ve Bill Clinton da eşleriyle birlikte katıldı. Trump çiftinin, törendeki yerlerini alırken Clinton çiftiyle tokalaşmaması dikkat çekti

'Baba Bush'un cenazesinde tokalaşma gerilimi

Hayata 94 yaşında veda eden ABD'nin 41'inci Başkanı George H. W. Bush için başkent Washington'da "devlet cenaze töreni" düzenleniyor.

Teksas'ta 30 Kasım'da hayatını kaybeden Bush'un cenazesi pazartesi günü Washington'a getirildi. Dün Kongrede düzenlenen törenlerin ardından Bush'un cenazesi, sabah saatlerinde Kongreden törenle alındı.

Beyaz Saray'ın önünden geçen tören konvoyu "Baba Bush" olarak da bilinen eski ABD başkanının cenazesi "devlet cenaze töreni için" Washington'daki Ulusal Katedrale getirildi.

Törende, eski ABD başkanları Jimmy Carter, Bill Clinton, Barack Obama eşleri ile hazır bulundu. ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump'ın yanı sıra çok sayıda yabancı lider de törene iştirak etti.

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump'ın cenaze törenindeki yerlerini alırken, Clinton çiftiyle el sıkışmaması dikkat çekti. Eski ABD başkanlarından Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton başkanlık seçimlerinde Trump'ın rakibiydi.

Trump çifti, bir önceki başkan Barack Obama ve eşi Michelle Obama ile ise el sıkıştı.

İlahilerin okunduğu törende Bush'un torunları, eski Kanada Başbakanı Brian Mulroney ve tarihçi John Meacham konuşma yaptı.

Baba Bush'un methiyesini ise oğlu ve eski ABD Başkanı George W. Bush okuyacak.

ABD Başkanı Trump'ın törende konuşma yapması beklenmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327