Bağdat'a 60 km kaldı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Bağdat'a doğru ilerlediği haberleri gelirken Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, 'Irak'ın bir bütün olarak kalamayabileceğini' söyledi.

Bağdat'a 60 km kaldı

BBC'ye konuşan Neçirvan Barzani, ülkenin IŞİD militanlarının geçen hafta kuzey kenti Musul, Tikrit ve Telafer'i ele geçirmeden önceki durumuna dönmesinin çok güç olduğunu belirtti.

Sünni bölgelerin, Şii Irak hükümeti tarafından ihmal edildikleri hissine kapıldıklarını ifade eden Barzani, tek çözümün siyaset aracılığıyla gelebileceği şu sözlerle dile getirdi:
"Askeri bir çözüm olamaz. Siyasi bir çözüme, siyasi bir sürece ihtiyaçları var. Bunu yapmanın en iyi yolu da Sünni aşiretleri veya Sünni toplulukları sürece dâhil etmektir çünkü şimdi ihmal edildikleri hissine kapılıyorlar. Tabi ki IŞİD'in duruma müdahil olduğu gerçeğini yadsıyamayız ama mesele yalnızca IŞİD meselesi değil. Bu, Bağdat'ın Sünni bölgelere yönelik yanlış politikalarının sonucu."

Barzani şöyle devam etti:

"Bunun kararı Sünni bölgelere bırakmalıyız fakat onlar için de en iyi modelin bu olduğunu düşünüyorum. Öncelikle bir karar vermeleri gerekiyor: Tam olarak ne istiyorlar? Bizim görüşümüze göre, Musul'da olanlardan sonra en iyi yol, bizim Kürdistan'da sahip olduğumuz gibi Sünni bir bölge olması."

Diğer yandan, IŞİD militanlarının başkent Bağdat'a 60 mesafedeki Bakuba kentinin bazı bölgelerini ele geçirdiği haberleri geliyor. BBC'nin Bağdat'tan bildiren muhabiri Richard Galpin, militanların Bakuba'nın kontrolünü ele geçirmesinin örgüt için büyük bir başarı sayılabileceğini ve Bağdat'a açılan karayollarında da hakimiyetlerini güçlendirebileceklerini söylüyor.

Şii türbe yakınlarında 'çatışma'

Kerkük'te BBC'ye konuşan üst düzey bir polis, Sünni militanların Kerkük'ün 20 km güneyinde, Şii Türkmenlerin yoğun yaşadığı Başir köyünün bazı bölgelerini ele geçirdiklerini söyledi.
Polis memuru, köy yakınlarındaki Şii İmam Rıza türbesi çevresinde de çatışmalar yaşandığını belirtti.

Helikopter düşürüldü

ABD de, Bağdat Büyükelçiliği ve ülkedeki ABD vatandaşlarının güvenliği için Irak'a 275 askeri personel konuşlandırdı.

Türkmen nüfusun çoğunlukta olduğu ve Pazartesi günü IŞİD'in eline geçen Telafer'in kontrolünün yeniden merkezi hükümete bağlanması için ordunun takviye birlikler gönderdiği bildiriliyor. Irak hava kuvvetlerinin de bölgeye hava saldırısı düzenlediği belirtiliyor.


Bağdat'ın batısındaki Anbar bölgesindeki Felluce'de, IŞİD militanları Irak hava kuvvetlerine ait bir helikopteri düşürdü. Militanlar çatışmalar sırasında birkaç tankı da tahrip ettiklerini ve orduya bağlı birliklerin Ramadi yakınlarındaki üslerini de terk ettiklerin söylüyor.
İran Devrim Muhafızlarına bağlı seçkin birliklerin komutanı Kasım Süleymani'nin, başkent Bağdat'ta üst düzey askerler ve Şii milis gruplara işbirliği yapmaları konusunda yardım ettiği bildiriliyor.
İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmek üzere Viyana'da bir araya gelen ABDli ve İranlı yetkililer, kısa bir Irak değerlendirmesi yaptı fakat Amerikalı yetkililer iki ülke arasında askeri bir işbirliği olacağına dair haberleri yalanladı.

ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'ye verdiği bilgi mektubunda, ABD vatandaşlarının ve ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nin korunması için Irak'a 275 askeri personel gönderildiğini ve güvenlik sağlanana kadar personelin ülkede kalabileceğini belirtti.

ABD donanmasına ait uçak gemisi USS George HW Bush, iki savaş gemisi eşliğinde Körfez'e konuşlandı. Birleşmiş Milletler, IŞİD militanlarının geçen hafta başından bu yana yüzlerce yargısız infaz gerçekleştirdiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler'in insan haklarından sorumlu yetkilisi Navi Pillay, bu eylemlerin "neredeyse kesin bir şekilde savaş suçu olduğunu" söyledi. IŞİD, Pazar günü, sivil giyimli Irak askeri olduğu belirtilen çok sayıda kişinin infaz öncesi ve sonrası fotoğraflarını yayımlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327