Bakanlardan madenle ilgili son açıklama!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Karaman'da meydana gelen maden faciası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakanlardan madenle ilgili son açıklama!
Karaman’ın Ermenek İlçesi'ndeki maden ocağında galerideki su baskınında mahsur kalan işçilerin kurtarılma çalışmalarıda 45 saat geride bırakılırken Enerji, Ulaştırma ve Çalışma Bakanları ortak basın toplantısı düzenleyerek yürütülen çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

İSTER “ UYAR” OLSUN İSTER UYUMAYAN TAVİZ YOK

Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Biz Uyar madenciliğin çalışmalarından memnun değiliz. Üzerlerinde ruhsat varsa ben su ruhsatların kaldırılması talimatını verdim. Bir önceki kazada da söylemiştim Kimsenin gözünün yaşına bakmayız. İster “Uyar” olsun İster “Uyumayan” olsun kesinlikle taviz yok” dedi.

ÇAMURLU SUYUN İÇERİDE YARATIĞI TAHRİBATI BİLEMEYİZ

Bakan Yıldız maden ocağında 24 saat kesintisiz çalışma yürütüldüğünü de belirterek, “Madende 1- 1.5 metrelik göçükler oluştu. Şuanki suyun basınçla beraber oluşturduğu tahribat temizlenmeden çalışmalarda ilerlenemiyor. Tabanı güvence altına almamız lazımki çalışmalarda ilerlenilebilinsin. Suyu aktarmak önceliğimizdi ancak o tahkimatı yapmadan bu çalışmayı yürütecek arkadaşların güvenliğini de sağlamalıyız. Çamurlu suyun içeride yarattığı tahribatı bilemeyiz.” dedi

SU NE KADAR SÜREDE TEMİZLENECEK

Burada karşımıza her metreyi aştıkça yeni şeylerin çıktığını görüyorum. 5-6 bar civarında gelen çamurlu suyun oluşturduğu tahribatı görmüş değiliz. Ulaştığımız her metre bize yeni tablo çıkarıyor. Su aktarmak önceliğimizdi ancak tahrimatın bozulduğunu gördük. İleride temiz suya geleceğim nokta varsa güvenliği sağlayarak bunları yapmamız lazım."

1 metrelik çökmeler oldu. İleride göçüklerle karşılaşabilir miyiz. Karşılaşabiliriz. Şuanda olanı şeffaf olarak paylaşmamız lazım. Biz tavanı güvence altına almamız lazım ki orada ilerlenebilsin ve en son noktalara kadar ulaşılabilsin.

BAKAN ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Su ocağı ruhsat verilmemesi lazım demiştiniz, nasıl ruhsat verilmiş?
"Konu şu ocağı içinde olup bitenlerin sonlandırılması. Bunu ısrarla farklı noktalara çekmeyi doğru bulmuyorum..Soma’da kaza yaşanmıştı, maden sahibini bulamıyoruz dediğiniz söylenmişti. Şuanda18 işçi aşağıda ve yine maden sahibinin ortada olmadığı hatta bulunamadığı söyleniyor?

Bulamayan ben miyim? Biz Uyar madenciliğin çalışmalarından memnun değiliz. Üzerlerinde ruhsat varsa bu ruhsatların kaldırılması talimatını verdim Soma’dan sonra. Burada Sayın Başbakanımız da Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler burada kim olursa olsun ihmal varsa açığa çıkarılması konusunda kimsenin tereddüttü olmasın. İstersen Uyar olsun isterse Uymaz olsun. "

BAKAN ELVAN

"Biz her şeyi sizlerle paylaşıyoruz. Sorularınızı cevaplandırmaya hazırız ama kulaktan dolma bilgilerle haber geçilmesi yanlış. Son olarak göçük diye basına yansıyan hadise. 1 metrelik kısımda tahkimatın aşağı indiğin görüldü ve çalışmalar başlatıldı. Ama gerçekten birilerinin buraya gelip fısıltılarla provoke edici şeylere inanmayın "

YILDIZ

"İlerleyen bölümlerde göçük de olabilir. Göçük varsa göçük var deriz. Şuanda ne oluyorsa birebir paylaşıyoruz."

SUYUN MİKTARI 5’TE 1 AZALDI DİYEBİLİR MİYİZ
Yıldız: Hayır
Çelik: Konu sudan ibaret olsa zaman vermek mümkün. Ama içeride gelişen ve muhtemel gelişmelere karşı bir şey söylemek mümkün değil.
İşçiler mektup yazdıklarını ancak cevap gelmediğini söylüyorlar?
Bana ulaşan bir şeyler olmadı. Milletvekilimiz Mevlüt Bey’e ulaşan bir şeyler olmuş. Yemekle ilgili bir talep. Konu da yer altında yemek yenmesiyle ilgili hadise ve işçilerin işine son verilmesi. Konuya bana aktardılar. Biz işçi kardeşlerimizle bir aradayız.
Koordinasyonsuzluk söz konusu değil. Her arkadaşımızı ve kurumun görevleri belli.


Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2014, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327