Balcalı’da 9 Ayda 27 Erişkin Kemik İliği Nakli

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Merkezi 9 ay içerisinde gerçekleştirdiği 27 nakille özellikle kanser hastalarının tedavisine yönelik alanda bölgenin önemli bir ihtiyacına cevap...

Balcalı’da 9 Ayda 27 Erişkin Kemik İliği Nakli
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Merkezi 9 ay içerisinde gerçekleştirdiği 27 nakille özellikle kanser hastalarının tedavisine yönelik alanda bölgenin önemli bir ihtiyacına cevap veriyor.
Geçtiğimiz 2014 yılının Nisan ayında Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Merkezi’n de gerçekleştirilen nakiller devam ediyor.
Ayrıca Kemik İliği Nakli yapılabilmesi için gerekli olan ve 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren Aferez Ünitesi de yine bu merkez bünyesinde bulunuyor.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu Merkezi’ne bağlı Aferez Ünitesi’nde ülkemizde tek olma özelliğine sahip "Temiz Oda" bulunuyor. Bu odada her türlü kök hücre işlemi yapılabiliyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan merkez sorumlusu Prof. Dr. Birol Güvenç KİT Ünitesi’nin faaliyete geçmesinin ardından çok sayıda kemik iliği nakli gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, halen hazırda çok sayıda hastanın da bu nakil için sırada beklediğini vurguladı. Güvenç, merkezde Prof. Dr. Berksoy Şahin, Prof. Dr. Melek Erkişi, Dr. Emre Abduloev, Dr. Cahit Hasanzade ile birlikte son derece deneyimli bir personelin görev yaptığını ifade ederek ekip çalışması ruhu ile hareket ettiklerini belirtti.
ALLOJENİK NAKİL İLK KEZ YAPILDI
Faaliyete geçtiği Nisan 2014’den bu yana 5 tanesi Allojenik yani hastanın bir başkasından, diğerleri ise Otolog yani hastanın kendisinden kendisine olmak üzere toplam 27 tane nakil yaptıklarını kaydeden Birol Güvenç, erişkin hastalarda Allojenik yani bir başkasında naklin kendi bünyelerinde ilk kez gerçekleştirildiğini belirtti.
Bu merkezin yapılmasında öncelikle rektörlüğe ve başhekimliğe ayrıca "Temiz Oda"nın yapılmasında katkısı olan Seyhan Lions Kulubüne de teşekkür eden Güvenç, kanser ve kan hastalıklarında son derece önemli bir tedavi yöntemi olan Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli’nin bu bölge için çok önemli olduğunu söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327