Balıkçılıkta Yeni Av Sezonu 1 Eylül’de Başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2014 tarihinde başlayan genel av yasağının gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 Eylül’de, trol yöntemiyle avlananlar...

Balıkçılıkta Yeni Av Sezonu 1 Eylül’de Başlıyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2014 tarihinde başlayan genel av yasağının gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 Eylül’de, trol yöntemiyle avlananlar için 15 Eylül 2014’de sona ererek, yeni av sezonunun başlayacağını açıkladı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılık av sezonu açılışı hakkında yazılı açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“Su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeler yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurmuştur. Su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getirilmektedir. Balıkçılar, faaliyetlerini Ticari ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine göre yürütmelidirler. Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi, tüm imkanlar seferber edilerek, yeni sezonda da artırılarak devam edecektir. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri alınmıştır. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır. Denizlerimizde yapılan gözlemler ve yürütülen araştırmalara göre, bu av sezonunun verimli geçmesi beklenmektedir. Balıkçılarımız tarafından büyük emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin, sezonunda halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327