Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşacak

Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü olan 2015 yılı etkinlikleri kapsamında, Gelibolu Mevlevihane’sinde düzenlenecek olan Şeb-i Aruz töreni, Balkan coğrafyasını bir araya getirecek.Gelibolu Mevlevihane’sinin dünyadaki en büyük Mevlevihane...

Balkan Coğrafyası Çanakkale’de Buluşacak
Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü olan 2015 yılı etkinlikleri kapsamında, Gelibolu Mevlevihane’sinde düzenlenecek olan Şeb-i Aruz töreni, Balkan coğrafyasını bir araya getirecek.
Gelibolu Mevlevihane’sinin dünyadaki en büyük Mevlevihane olduğunu hatırlatan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, “Osmanlı’nın Rumeli’ye ayak bastığı dönemlerde Gelibolu’da inşa edilen ve birçok ilim, sanat ve fikir adamı yetiştirerek özellikle Balkan coğrafyasına nüfuz edilmesinde önemli rol oynamış bulunan, dünyadaki en büyük orijinal sema alanına sahip Gelibolu Mevlevihane’sinin Vakıflar Genel Müdürlüğünce 7 yıl önce onarılmasını müteakip zaman zaman icra edilen sema programının ötesine geçerek, geleneksel hale getirecek Şeb-i Arus Törenleriyle, özellikle Balkan coğrafyasında kurduğu düşünülen gönül köprüsü münasebetiyle bir anlamda tarihi yeniden canlandırmak ve Çanakkale ilimizi bu yönüyle de bir çekim merkezi haline getirmek amaçlanmaktadır. Bu proje ile 1915’te bu topraklarda kahramanlık destanı yazan o günkü vatan coğrafyasından ve balkan coğrafyasından gelen şehit ve gazilerimizle bir kez daha anacağız. Ayrıca önemli tarihi olay ve dönemlere tanıklık yapan Gelibolu Mevlevihane’sinde de Hz. Mevlana’yı vuslatın 741. Yıldönümünde anacağız. Bu kapsamda Balkan ülkelerinden Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Kırım, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Karadağ’dan; Bakan, Milletvekili, Büyükelçi, akademisyen, Diyanet İşleri Başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılım gerçekleştirecektir. Programın, TRT başta olmak üzere ulusal ve uluslararası basın kuruluşları tarafından yayınlanması hedeflenmektedir. 12-15 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olan Şeb-i Arus programı, Çanakkale Valiliği öncülüğünde 2015 Koordinasyon Merkezi ve Çanakkale Tasavvuf Vakfı işbirliğinde düzenlenmekte olup, ayrıca Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları, Yunus Emre Enstitüsü, TİKA, Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı, TRT, ÇOMÜ, ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu, Mevlana öğretisini ve Gelibolu Mevlevihane’sini Tanıma ve Yaşatma Derneği tarafından da desteklenmektedir” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327