Bankaların dosya oyunu

Mahkemeler dosya masrafını iade ediyor ama bankalar durmuyor. Faiz dışı 60 kalemde para alan bankalar vatandaşa, 'Öde, sonra dava aç' tavsiyesi yapıyor.

Bankaların dosya oyunu

 Bankalar, ücret ve komisyonlarda ne Yeni Tüketici Kanunu'nu ne de mahkeme kararlarını dikkate alıyor. Tüketici kredilerinde dosya masrafı almaya devam eden bankalar, "Bu ücreti sizden tahsil ediyoruz. Ancak tüketici heyetine başvurup geri talep edebilirsiniz" diyerek, vatandaşı konuyu yargıya taşımak zorunda bırakıyor. Tüketiciyi zorda bırakan bu uygulamanın son bulması için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) yönetmeliğinin yayınlanması gerekiyor. Yönetmelik yayınlanmadığı için, bankalar bunu fırsat bilip kötü niyetli davranıyor. BDDK'nın ücret listesinin bir ay içinde açıklanması bekleniyor. 


GÖZLER BDDK YÖNETMELİĞİNDE 

BDDK yönetmeliği yayınlanmadığı için "ne koparırsak kâr" diye bakan bazı bankalar, 5 bin liralık krediden bile 200 liraya varan dosya masrafı almaya devam ediyor. Üstelik müşteriyi tüketici heyetlerine yönlendirerek uygulamanın "haksız" olduğunu da ortaya koyuyorlar. 
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327