Başakşehir’de Ebubekir Sifil İle ‘hadis Dersleri’ Başladı

Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve ilçe sakinlerinin ilgiyle takip ettiği kültür-sanat etkinliklerinin 2014-2015 dönemi Dr. Ebubekir Sifil’in katılımı ile düzenlenen ‘Hadis Dersleri’ ile başladı. Dersler iki hafta bir Başakşehir...

Başakşehir’de Ebubekir Sifil İle ‘hadis Dersleri’ Başladı
Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve ilçe sakinlerinin ilgiyle takip ettiği kültür-sanat etkinliklerinin 2014-2015 dönemi Dr. Ebubekir Sifil’in katılımı ile düzenlenen ‘Hadis Dersleri’ ile başladı. Dersler iki hafta bir Başakşehir Belediyesi Cevdet Kılıçlar Bilgievi konferans salonunda gerçekleşecek.
2013-2014 döneminde Başakşehirli’lerin yoğun ilgisini gören Hadis Dersleri bu dönemde, Araştırmacı-Yazar Dr. Ebubekir Sifil tarafından veriliyor. Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde düzenlenen ilk derste hadis alanında uzun yıllardan beri akademik çalışmaları ile tanınan Dr. Sifil, İslam’ı yaşama ve Peygamberimizi layıkıyla tanımanın en önemli araçlarından olan hadisleri doğru okumak, anlamak ve hayatımıza uygulamanın inceliklerini Başakşehirli’lere anlattı.
“SAHABE ADİLDİR DEMEK, MASUMDUR DEMEK DEĞİLDİR”
Dr. Ebubekir Sifil, ilk derse, 1980 seçme hadisin yer aldığı İmamı Nevevi’nin Riyazüs Salihin edlı eserinde yer alan hadis açıklamaları ile başladı. Öfke, kızgınlık anında nefis hakimiyeti konularının seçildiği hadis açıklamalarında Sifil, Sahabelerin de beşer olduğunu hata yapabileceğini belirterek şunları söyledi;
“Geç dönem Müslüman olmuş olan Süleyman İbni Surad radıyallahu ahh şöyle aktarıyor, ‘Peygamber efendimizin yanında iki sahabe birbirlerine kötü söz söylüyorlardı, Resulullah sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurdu: ben bir söz biliyorum, eğer bu kişi onu söylerse üzerindeki bu kızgınlık hali geçer. Eğer o, ‘Euzu billahi mine’ş-şeytanirracim (İlahi rahmetten kovulmuş şeytandan Allah’a sığınırım’ derse, üzerindeki hal kaybolur.’ Burada bahsi geçen sahabeler daha çok bedevilerdir. Sahabeler arasında günah işleyenler, kusur işleyenler de vardır. Biz sahabeler günahsız demiyoruz. Sahabe beşer’dir. Onların bizim için vazgeçilmez yanı din, kuran, sünnet naklederken zaaflarını işin içine katmazlar, onlar emindir. Yoksa sahabe adildir demek, masumdur demek değildir.”
“ÖFKESİNE HAKİM OLAN KİŞİLER, ALLAH’IN RIZASINI KAZANIR”
Bir başka hadis’i açıklayan Sifil, öfkemizi yenmenin önemini anlatarak, “Muaz İbni Enes radıyallahu ahh’den rivayet edildiğine göre Nebi sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurdu: ‘gereğini yapmaya gücü yettiği halde öfkesini yenen kimseyi Allah, Kıyamet günü herkesin gözü önünde çağırır, huriler arasından dilediğini seçmekte serbest bırakır.’ Bizler, peygamberimizin geniş yürekliliğini, yüksek sabrını ve şefkatini yaşantımızda örnek almalıyız” dedi.
Başakşehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği Hadis Dersi, soru cevaplarla devam etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner326

banner327