banner333

Başkan Özakcan’in Kadınlar Hakları Günü Mesajı

Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi’ nin yıldönümünde mesaj yayımladı.Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş düşünce ve atılımları...

Başkan Özakcan’in Kadınlar Hakları Günü Mesajı
Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi’ nin yıldönümünde mesaj yayımladı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş düşünce ve atılımları sonucu 5 Aralık 1934’de Türk kadını genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur” ifadesiyle sözlerine başlayan Başkan Özakcan, mesajına şöyle devam etti: “Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Anayasa değişikliğinin 5 Aralık 1934’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilişinin yıldönümüdür. Türkiye dünyada kadına bu hakkı veren ilk ülkelerin başında gelmektedir. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılında Avrupa, Amerika ve Asya’daki birçok ülkede kadınların bu haktan mahrumdular. Kadınlar seçilme hakkına Fransa’da 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952 ve İsviçre’de ise 1971 yılında kavuşabilmişlerdir. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Atatürk’ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından itibaren kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme, yargı, iş dünyası ve siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında görev almaya başlamıştır. Kadın, her şeyden evvel anne olmasıyla, toplumu ayakta tutan temel yapı taşı olan ailenin en önemli unsurudur. Kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Sağlam, sağlıklı, iyi aile ise güçlü bir halk, güçlü bir Devlet için temel koşuldur. Ulu Önder Atatürk, ’Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkan, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur’ demiştir. Kadın barıştır, sevgidir, özgürlüktür. Varlıklarıyla toplum yapımıza şekil veren kadınlarımızın sorunlarının dile getirilmesinin sadece bu günle sınırlı kalmaması dileklerimle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor, saygılarımı sunuyorum”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327