Ali YILMAZ: Başkan Yılmaz: “Osmangazi’yi kucaklayacağız”


AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz ile sohbet tadında Osmangazi ilçe teşkilatı ve yeni projeleri hakkında gerçekleştireceğimiz röportajda merak ettiğiniz sorulara yanıt bulacağınıza inanıyoruz.

Başkanım, ilk başta sizi ve yönetiminizi biraz daha yakından tanıyabiliriz?

1969 Bursa doğumluyum. Petrol ve doğalgaz mühendisiyim. Yüksek lisansımı işletme mühendisliği üzerine aynı üniversitede gerçekleştirdikten sonra, iş hayatıma İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde başladım. Yaklaşık 10 yıl burada görev yaptıktan sonra ayrılarak kendi şirketimizi kurduk. Siyasi hayatımıza 1987- 1988 yıllarında, 17 yaşlarında başladım. Milli Gençlik Vakfı, gençlik hareketi içerisinde bulundum, üniversitede Gençlik Vakfı Başkanlığı yaptım. Üniversiteyi bitirir bitirmez gençlik kollarında görev almaya başladım. Kısa bir süre sonra da ana kademede Refah Partisi’nde görev aldım. Fazilet Partisi'nde görevlerde kurucular kurulunda yer aldım. AK Parti'de İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. 16 Kasım’da Osmangazi İlçe Başkanı görevine getirildim. İlçe başkanlığına gelirken de söylemiştim genç arkadaşlara yer vermeyi düşündüğümü. Şu anda yönetimimizle oldukça genç arkadaşımız var. Gençliğine değer vermeyen hareketler yok olmaya mahkûmdur. O yüzden bizler AK Parti kurulduğu günden itibaren gençlik ve kadın hareketlerine önem veren kadın kollarının kuran, ciddi yapılanmaya giden bir partidir. Aynı zamanda yönetimlerde gençlik ve kadın kollarından arkadaşlar olsun istedik. Biz bu partiyi nesillerden nesillere aktarmakla görevliyiz. Yönetimimizde tecrübeli arkadaşlarımız da var. Yönetimimizde tecrübeli daha önceden yönetimlerde görev almış arkadaşlarımızda var. Yönetimimizde tabii ki mahalle başkanı dört beş arkadaşımız var. Profesyonel bir iş yeri gibi yönetmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü profesyonel işyerlerinde bir kişi işe başladığı zaman bir terfi mekanizması işletilmesi gerekiyor ki, o işyerinde bir motivasyon ve heyecan olsun. O yüzden bizler de yönetimlerimiz de en alt kademede görev alan mahalle başkanlarımıza yer vererek, mahalle başkanlarımızın da aşkla, şevkle çalışmalarına vesile olmak istedik. Şu anda 30 asil 30 yedek yönetim kurulu, 5 tane komisyonumuz var. Komisyonlarımıza inşallah birkaç tane daha komisyona ilave olacak. AK Parti Bilgi İşlem Merkezi’nde i genel merkezimiz Türkiye’nin bütün illerde ve ilçelerde kurdu. Bundan biz de gerçekten çok verim alıyoruz. İnsanlar buraya geliyorlar, burada dertlerini anlatıyorlar bizde değerlendirip kendilerine dönüşüm sağlıyoruz.Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen seçim sürecinin ardından görüşmelere devam ediliyor. Peki, sizce sonuçlardan koalisyon çıkacak mı?

7 Haziran seçimleri sizlerin de bildiği gibi milletimiz bize burada bir koalisyon yapılması noktasında görüşünü ifade etmiş oldu. Bizim tekrar seçime gidelim anlayışınız yok. Zaten AK Parti Genel Merkezi’mizde Başbakanımız da her konuşmasında ifade ediyor. Şuanda alınan karar doğrultusunda görüşmeler gerçekleşiyor. Hangi parti bize daha yakın veya koalisyon yapma şartlarında, hangi parti daha uygun bir olumlu görüşmeler gerçekleşiyor. İnşallah bu koalisyonu kurarak en kısa zamanda Türkiye’de bir yönetim oluşturmamız gerekiyor. Üç partide kırmızıçizgileri önümüze koyduğu, zaman kabul edilemeyecek şartlarla geldiği zaman yapılacak bir şey yok. Tekrar seçime gider milletimizin önüne evet biz koalisyon için tüm şartları zorladık, her partiye gittik, bizim kırmızıçizgimiz yoktu deyip milletimizin seçimde tekrar oylarını isteyeceğiz. Biz bu süre içinde milletimiz niçin koalisyon yapma teklifini getirdi? Bunu düşüneceğiz. Osmangazi ilçe çalışmalarında teşkilat olarak acaba biz neler eksik kaldı? Eksiklerimizi, kusurlarımızı tek tek tespit ederek inşallah yapılacak ilk seçimde veyahut erken seçimde tekrardan bu hataları, kusurları yapmamak üzere bir dizi çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu seçimde de tek başına iktidar olacağımızı düşünüyorum.

Osmangazi ilçesinde stratejik ve başarılı bir seçim kampanyası yürüttünüz. Bunu nasıl gerçekleştirdiniz? Olası koalisyon kurulmaması durumunda oluşabilecek erken seçim için çalışmalarınızı ne zaman hızlandıracaksınız?

AK Parti teşkilatları olarak, bizler seçimin akşamından sonraki sabahı tekrar bir seçim varmış gibi çalışmalara devam ediyoruz. Hiçbir zaman bir seçim bitti gibi bir rahatlık içine girmedik. Her günümüzü seçim varmış gibi devam ettiriyoruz. Ramazan’dan 1 hafta önce seçim bitti. 7 Haziran’da Ramazan ayında neler yapabileceğimizi düşündük. Bir ayımızı planladık, programlar, sabah namazında bir yerdeyiz, iftarda başka, teravide, sahurda başka bir yerdeyiz. Bunu yaparken de 30 ana kademe, 30 kadın kolları, 30 tane de gençlik kollarına düşünerek bir çalışma yaptık. Gitmediğimiz mahalle kalmasın istedik. 7 Haziran seçimlerinde seçim koordinasyon merkezi kurduk. Merkezimizde yaklaşık 12 arkadaşımız görevliydi. Herkes hangi gün, nerede, ne yapacağını biliyordu. Programları hep 1hafta öncesinden bildirdik. Birebir çalışmaları günlük olarak takip ediyorum. Seçim çalışmaları esnasında ani gelişen olaylar doldu. Onlar içinde ayrı programlarda, ayrı arkadaşlarla çalışmaları yapmaya gayret ettik. Plan ve program dahilinde yapılan çalışmalarda başarı kendiliğinden geliyor. Seçimde gezmediğimiz mahalle kalmadı. Ben hep şunu söylüyorum ‘Osmangazi’de inşallah gitmedik sokak, cadde bırakmayacağım.’ Bu bizim prensibimiz bu bizim yol haritamız.Başkanım, sorumlu olduğunuz ilçe gençlik ve kadın kollarınızla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Yönetimi, gençlik ve kadın kolları yönetimlerine oluştururken tabii ki birçok adayın içerisinden bu tercihler yapılıyor. Hem Osmangazi’yi bilen vizyonuyla, misyonuyla bu davaya bir şeyler katabileceğine inandığımız arkadaşları seçmeye gayret ettik. Genel merkezimiz ve il başkanlığı ile yapılan istişareler neticesinde mevcut arkadaşlarımızla yolumuza devam ediyoruz. Gençlik kollarımız Ramazan ayı içerisinde bir takım etkinlikler içerisine bulundular. En son yaptıkları etkinlikte genç arkadaşlarımız ve milletvekillerimizin de katıldığı bir programı gerçekleştirdiler. İftara 5 kala programı yaptılar, yolda, trafikte kalmış vatandaşlarımıza çorba ve yanında bir kumanya dağıttılar. Çokta güzel tepkiler aldık. Gençlik kolları arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmaları birlikte yapıyoruz ve planlıyoruz uygulamayı gerçekleştiriyoruz. Kadın kollarımızla seçim çalışmaları süresince ev sohbetlerinde evleri ziyaret ettiler. Üyelerimizi bir sistem içerisine dahil etmek için onları ziyaret ediyor, partimize davet ediyoruz. Devamlı hareketli ve dinamik olalım bir halde durmayalım diyoruz. Gençlik kollarımızın önümüzdeki günlerde yapacağı geleneksel hale gelmiş bir sünnet şöleni şölenimiz var. Kadın kollarımızın da kendi içerisinde yapacak oldukları eğitim çalışmaları ve ev ziyaretleri çalışmalar olacak. Şu anda seçim kararı alınmadığı için, 2019’a kadar neler yapabilirizi planlayacağız. Eğer seçim kararı da alınırsa da onun için de ayrıca bir seçim stratejisi, seçim planı içinde tekrar bir araya gelip inşallah seçim planı ve programımızı birlikte gerçekleştireceğiz.

Osmangazi sınırları içerisinde yüreğine dokunamadığınız yada davanızı ifade edemediğiniz vatandaşımız yok denecek kadar az bunun nedenini neye bağlıyorsunuz?

Kongreye gelirken de bahsettiğim bir şey vardı, bizim insanların gönlüne girmeniz gerekiyor. İnsanların sadece problemlerini dinlemek yetmiyor. Zaman ayırmanız ve problemlerini çözmeniz, kendisine bir cevap vermeniz gerekiyor. Kendilerine döndüğümüz içinde zaten insanların kalbine girmiş, kazanmış oluyoruz. Ben her zaman şunu söylüyorum vatandaşın ayağına giderseniz, hizmetlerle ilgili bir sıkıntınız olabilir ama bunu vatandaş bir şekilde seni affedebilir. Her an, her daim bir kapıyı çalıp ‘Selamın aleyküm AK Parti Osmangazi ilçe teşkilatı olarak sizlere selam vermek istedik, ihtiyacınız veya derdiniz var mı?’ diyerek insanların gönlünü kazanıyoruz. Her daim vatandaşın yanındayız, her zaman onların dertlerine çözüm üretmeye çalışıyoruz. Yedeklerle dahil olmak üzere 180 kişilik yönetim kurulu üyelerimiz, mahalle başkanlarımız, meclis üyelerimiz, belediye başkanımız, belediye başkan yardımcılarımız ille yaklaşık 400 kişilik bir çalışma grubu beraberinde Osmangazi'de girmedik cadde ve sokak bırakmayacak insanların gönlünü de böyle kazanmış olacağız.

Mevcut üye sayınızın artırımı, seçim çalışmalarınızda ya da komisyonlarda daha farklı strateji geliştirmeniz gerekirse ne yaparsınız?

En son üye sayımız 79 bin 500 civarında. Bu rakam bizim seçmen sayımızın yaklaşık yüzde 14 veya 15’ine tekabül ediyor. Bize gelen bir hedef var, inşallah ilk önce yüzde 15 hedefini gerçekleştirmek adına çalışmalar içerisindeyiz. Daha sonra bu sayımızı yüzde 20’ye çıkartmayı hedefliyoruz. Her yönetim kurulu üyemiz 3 5 mahallenin koordinatörlüğünü yapıyor. O mahallenin haftalık yapılan yönetim kurulu toplantılarına katılıyor. Mahalle yönetimlerimizin sandık kurulu üyeliklerinde, sandık yönetim kurulları 9 kişiden oluşur. Ana kademeden, kadın, gençlik kollarından oluşur. O sandıkta oy kullanacak arkadaşlardan 30 kişilik yönetim oluşturuyoruz. İnşallah bunu yaptığımızda çok ciddi bir çalışma ordusu oluyor. Kabaca hesapladığımızda 1655 sandığımız var. Her bir yöneticinin bir tane yardımcısı olsun iki kişi, bir de müşahit olsa 3 kişi şu anda belirlesek 4965 kişi belirlemiş oluyor. Mahalle yönetimlerimizle beraber yaklaşık 6 bin kişi ile Osmangazi’yi çepeçevre kucaklıyoruz. Eksikliklerimizi tamamlayacak inşallah seçime hazır hale getirmiş olacağız. Seçim yakın zamanda olsun isterse daha sonraki bir süreçte olsun fark etmeyecek. Biz bir iki ay içerisinde bu çalışmalarımızı tamamladığınızda inşallah o kadar sayıyla oylarımızı inşallah hedeflediğimiz noktalara getireceğiz.

banner324

banner325

banner327