Başkent’te 2015 Yılının İlk Eylemi Memurlardan

Başkent’te 2015 yılının ilk eyleminde memurlar, boş cüzdanlarını yakarak yeni yıldaki zam oranlarını protesto etti.Milli Piyango İdaresi önünde basın açıklaması yapan Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel...

Başkent’te 2015 Yılının İlk Eylemi Memurlardan
Başkent’te 2015 yılının ilk eyleminde memurlar, boş cüzdanlarını yakarak yeni yıldaki zam oranlarını protesto etti.
Milli Piyango İdaresi önünde basın açıklaması yapan Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi, 2014 yılında kamu çalışanlarının kazanılmış haklarını kaybettiklerini belirterek, “İlk defa yapılan toplu sözleşme sonucu kamu çalışanlarına verilen 123 TL enflasyon karşısında eridi ve çalışanlar 2013 yılındaki maaşlarına tekrar geri dönmek zorunda kaldılar. Hükümet hem yetkili kurum konfederasyonuna 2014 yılında kamu çalışanları ve emeklilerinin çok karlı olacaklarını, verilen artışların onlara mutluluk getireceğini söylemişlerdi. Ancak yaşadığımız bir yılın sonunda hem hükümet hem yetkili memur konfederasyonu aynı yanlışı yaparak, kamu çalışanlarını aldattıklarını, onlara gerçeği söylemediklerini yaşayarak gördük” diye konuştu.
2014 yılında ortalama kamu çalışanı maaşının yüzde 6,79 oranında arttığını söyleyen Çivi, “Buna karşılık 11 aylık enflasyon yüzde 8,65 olarak gerçekleşmiştir. Bu durumda ortalama bir kamu çalışanının yüzde 2 oranında hak kaybı meydana gelmiştir. Hükümet 1 Ocak 2015 yılı itibari ile kamu çalışanlarının maaşına yüzde 3 oranında zam yapmıştır. Aslında bu zam gerçek anlamda yüzde 1 oranına denk gelmektedir. Yani çalışanlar yeni yılın başında yeni bir Ali Cengiz oyunuyla karşı karşıya bırakılmıştır. Biz derhal 2014 yılındaki enflasyon farkımızın ve kayıplarımızın ödenmesini, haklarımızın iade edilmesini talep ediyoruz” dedi.
Basın açıklamasının ardından memurlar boş cüzdanlarını yaktı. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327