Başkent’te Akm İçin Akademisyenler Toplanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Ankara hepimizin başkenti, Atatürk Kültür Merkezi için hepimizin söz söyleme hakkı var ve tüm Türkiye’nin fikirlerinin buna yansıması gerekir" dedi.Ankara’nın nefes alacak alanlarından biri...

Başkent’te Akm İçin Akademisyenler Toplanacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Ankara hepimizin başkenti, Atatürk Kültür Merkezi için hepimizin söz söyleme hakkı var ve tüm Türkiye’nin fikirlerinin buna yansıması gerekir" dedi.
Ankara’nın nefes alacak alanlarından biri olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yol haritası belirleme çalışmaları devam ediyor.
Bakanlık 2012 yılında 6306 Sayılı Kanun ile değişik 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile kendisine verilen AKM alanının planlanması görevi çerçevesinde alana ilişkin olarak tüm kesimlerin görüş ve önerilerini alma yolundaki gayretlerini artırdı. Bu çerçevede, AKM alanı içerisindeki tüm bölgelerin, bağlı bulunduğu mevzuat, tarihsel bağlamı, kimlik değerleri kent içindeki özgün konumu, kentle olan ilişkisi, kentsel ihtiyaçları, altyapı geliştirme potansiyeli gibi açılardan Ankara’daki Üniversiteler, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla AKM alanının topluma kazandırılması için bir güncel yol haritasının belirlenmesi amacıyla 24 Nisan’da "Atatürk Kültür Merkezi Ortak Akıl Çalıştay"ı gerçekleştirilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin de katıldığı çalıştayın sonucunda AKM alanı için "Ulusal Fikir Yarışması" düzenlenmesi gerektiği fikri benimsendi.
BAKAN GÜLLÜCE: "TÜRKİYE’NİN FİKİRLERİNİN AKM ALANINA YANSIMASI GEREKİR"
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, konuya ilişkin, "Ankara hepimizin başkenti, Atatürk Kültür Merkezi için hepimizin söz söyleme hakkı var ve tüm Türkiye’nin fikirlerinin buna yansıması gerekir" dedi.
Daha önce yapılan çalıştayın devamı niteliğinde olan "Akademik Toplantı" 14 Ekim Salı günü Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin de katılımıyla yapılacak. AKM alanına ilişkin sorun ve çözüm önerileri ile alanın planlanması, tasarımına ilişkin konuların ele alınacağı toplantıya Türkiye’nin her bölgesinde bulunan üniversitelerin Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama ve Peyzaj Mimarlığı öğretim üyeleri katılacak.
Toplantıda, AKM alanının Cumhuriyet Ankarası için simgesel önemini kapsayacak potansiyellerin ortaya konulması, alana ilişkin sorunların ortaya konulması, alanının tarihsel bağlamı ve Cumhuriyet Ankarası için simgesel önemi de dikkate alınarak, AKM’nin Vizyon, sorunların çözümleri için stratejiler ve eylem kararlarının oluşturulması hedefleniyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327