Başkent’te Guınness Rekoru Kırıldı

Türkiye, Ankara Alışveriş Festivali (Ankara Shopping Fest) kapsamında düzenlenen "Dünyanın En Çok Kişiyle Çiçek Soğanı Dikimi Rekoru" 828 kişinin katılımıyla kırıldı. Çoğunluğunu ortaokul ve lise öğrencilerinin oluşturduğu grup,...

Başkent’te Guınness Rekoru Kırıldı
Türkiye, Ankara Alışveriş Festivali (Ankara Shopping Fest) kapsamında düzenlenen "Dünyanın En Çok Kişiyle Çiçek Soğanı Dikimi Rekoru" 828 kişinin katılımıyla kırıldı. Çoğunluğunu ortaokul ve lise öğrencilerinin oluşturduğu grup, 1 saat içerisinde 4 bin 968 lale soğanı dikerek, Guinnes Rekorlar Kitabına girmeyi başardı.
Ankara Alışveriş Festivali’nin ilk rekor denemesi Ankara Ticaret Odası (ATO) Çiçekçi ve Baharatçılar Meslek Komitesi tarafından gerçekleştirildi. ATO Hizmet Binası karşısında yer alan Hatıra Ormanı’nda yapılan rekor denemesinde 828 kişi Guinness Rekorlar Kitabı hakemleri önünde aynı anda lale soğanı dikti. Rekora ATO Başkanı Salih Bezci, ATO Meclis Üyesi Yakup Özkılıç ve Ankara Shopping Fest Başkanı Yüksel Tavşan öncülük etti.
Karşılıklı 100 kişi Guinnes yetkilileri tarafından belirlenen yan yana 10 dikim alanına gruplar halinde 828 kişi alındı. Çoğunluğunu ortaokul ve lise öğrencilerinin oluşturduğu genç rekortmenler tek tek kontrol edilerek, grup liderleri eşliğinde dikim alanına alındı. Daha sonra Guinness Rekorlar Kitabı hakemi Şeyda Subaşı Gemici’nin düdüğüyle 1 saatlik rekor süresi başladı. Ellerindeki kapalı ambalajlarda 6 lale soğanı bulunan rekortmenler, soğanları açtıkları 10-15 santim derinliğindki çukurlara yerleştirdi. Süre tamamlandığında yapılan sayımın ardından Guinness Rekorlar Kitabı hakemi Şeyda Subaşı Gemici, rekorun 828 kişinin katılımıyla kırıldığını açıkladı.
Rekor daha önce Bahreyn’de 800 kişinin katılımıyla kırılmıştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327